1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Z wizytą w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

W piękną, jesienną środę, 8.11.2023 klasa 1LO odwiedziła Muzeum Romantyzmu w
Opinogórze
. Skorzystaliśmy z programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego ideą jest
wspieranie dostępu uczniów do instytucji kultury w naszym regionie.

W ramach lekcji ”Związki Zygmunta Krasińskiego z Opinogórą i Mazowszem” dowiedzieliśmy się, że Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt hrabia Krasiński zaliczany jest, wraz z Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim, do wielkiej trójcy romantycznych wieszczów. Urodził się i zmarł w Paryżu, ale związany był z Mazowszem skąd wywodził się jego ród. Warszawa i Opinogóra to miejsca, w których poeta spędził wczesną młodość. Pani przewodnik wprowadziła nas również w rys histeryczny epoki, dążenia Polaków do niepodległości przez zryw Powstania Styczniowego czy Listopadowego oraz rolę poetów czy malarzy romantycznych wpisujących się w ten nurt.

Ewelina Sieńkowska

Skip to content