1
Tekst akapitu (4)
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Muzeum Życia w PRL

28 listopada 2022 r. uczniowie klas: I LO , II LO oraz I T P pod opieką nauczycieli : D. Sobocińskiej. M. Jabłońskiej, A. Świerczewskiej, M. Figurskiej– Wróblewskiej i D. Gołębiewskiego wzięli udział w wycieczce do Warszawy . Głównym celem wyjazdu było uczestniczenie zespołów klasowych w zajęciach zorganizowanych w Muzeum Życia w PRL oraz odwiedzenie jarmarku bożonarodzeniowego na Podwalu w Warszawie. Podczas niecodziennej lekcji historii uczniowie mieli doskonałą okazję do poznania historii życia naszych rodziców i dziadków w systemie komunistycznym bez płaskich telewizorów, elektrycznych samochodów czy mediów społecznościowych. Z lekcji muzealnej dowiedzieli się między innymi, jak spędzali swój wolny czas, gdzie spotykali się ze znajomymi, jak dzwonili, nie mając telefonu komórkowego. Ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się wystawy, na których zostały zaprezentowane przedmioty codziennego użytku, przykładowe mieszkanie, przedszkole, sklep czy kawiarnia. W muzeum została ukazana codzienność czasów PRL, gdy na półkach sklepowych brakowało towarów, królował ocet, papier toaletowy kupowało się zawieszony na sznurku. Główne cele, które przyświecały zajęciom, to przede wszystkim kształtowanie świadomości historycznej wśród młodych ludzi, postaw ukierunkowanych na prawdę, wyrobienie potrzeby obcowania z historią i sztuką. Kolejnym punktem programu wycieczki był udział uczniów wraz z opiekunami w jarmarku świątecznym. Na Podwalu pojawiły się świąteczne stragany z wyrobami rękodzieła artystycznego i regionalnego rzemiosła. Dzięki atrakcyjnym animacjom i bogactwu świątecznych ozdób nasi wychowankowie mogli lepiej poznać kulturę związaną ze Świętami Bożego Narodzenia oraz poczuć przyjemną, rodzinną atmosferę. Wycieczka oprócz aspektu edukacyjnego stanowiła okazję do integracji zespołów klasowych.

Skip to content