1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Ruszkowskim

21 lutego, począwszy od 1999 roku, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r. na cześć dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się 1952 roku w Dhace, stolicy Bangladeszu. Studenci tamtejszego Uniwersytetu zorganizowali pokojową demonstrację, podczas której domagali się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za język urzędowy. Pięciu studentów przypłaciło udział w tej demonstracji życiem.Od 1950 roku zanikło 250 języków, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. J. Ruszkowskiego pod kierunkiem Dyrekcji szkoły oraz nauczycieli polonistów postanowili włączyć się w obchody tego ważnego święta. Spotkanie otworzył wicedyrektor Szkoły pan Paweł Kiela. Zajęcia prowadziły panie: Dorota Majkowska i Anna Matuszewska. Młodzież wzięła udział w turnieju językowym Tajemnicze słowa oraz zapoznała się z okolicznościami ustanowienia Święta Języka Ojczystego. Uczniowie przygotowali i przedstawili prezentację na temat powstania, rozwoju języka polskiego oraz poprawności językowej. Szczególnie zwrócono uwagę na zagrożenia dla poprawności językowej i kultury języka, które można zaobserwować analizując język współczesnej młodzieży w Internecie.

Dorota Majkowska

Galeria

Skip to content