1
Tekst akapitu (4)
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Podsumowanie projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadr kształcenia zawodowego”.

„Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Anny Kmiołek-Gizary mieliśmy niepowtarzalną możliwość odbycia praktyk zawodowych na Malcie. Było to dla nas niezwykłe doświadczenie, które pozwoliło nam nie tylko podnieść nasze kompetencje zawodowe, ale także sprawdzić się w codziennej komunikacji w języku angielskim. Nasze przygody na Malcie relacjonowaliśmy znajomym, rodzinie oraz pracownikom szkoły, starając się przybliżyć im codzienne życie na tej malowniczej wyspie.”- tymi słowami 12 czerwca 2024 r. uczniowie Michał Szerewicz i Daniel Uchroński zaczęli podsumowanie projektu realizowanego w terminie 05-17.05.2024 r. przez 30 uczniów technikum kształcących się w zawodzie technik informatyk,
technik logistyk i technik ekonomista.

Podsumowanie mające formę prezentacji multimedialnej przybliżyło nam cele projektu jak ich kolejne etapy realizacji. Grupa informatyków, składająca się z 13 osób, rozpoczęła praktyki u różnych pracodawców. Wśród nas znaleźli się między innymi Jakub i Mateusz, którzy świetnie poradzili sobie w Malta Mobile, oraz Piotrek i Mateusz, którzy mieli do wykonania konkretne zadania w swoich firmach. Adrian i Michał mieli możliwość pracy zdalnej z hostelu, a z pracodawcą spotykali się po południu, aby omówić efekty swojej pracy. Mateusz i Daniel trafili do firmy najbardziej oddalonej od hostelu, do której wyruszali o 6:30 rano. Warunki pracy informatyków były różnorodne, co pozwoliło zdobyć cenne doświadczenie w różnych środowiskach zawodowych.

Logistycy odbywali praktyki w jednym miejscu – w MaltaPost, gdzie mieli jasno określone cele do zrealizowania. Byli zorganizowani, zaangażowani i wytrwali. Ekonomiści, podobnie jak logistycy, odbywali praktyki w jednym miejscu – w ST Rentals, co umożliwiało im wzajemne wsparcie i uzupełnianie się.

Czas spędzony na Malcie to nie tylko praca. Aby jak najlepiej wykorzystać te 13 dni w tym pięknym miejscu uczestnicy zwiedzali, integrowali się i obserwowali codzienne życie Maltańczyków. Codziennie pokonywali barierę językową – w sklepie, autobusie, restauracji, czy w sklepach z pamiątkami. Malta zachwyciła wszystkich swoją urodą. Z Valletty komunikacją miejską można było dotrzeć do wielu innych miast, takich jak Marsaxlokk, Mellieha, Bugibba czy Rabat. W sobotę wczesnym rankiem w doskonałych humorach uczniowie z opiekunami wyruszyli na wyspę Gozo. Podróż promem na drugą co do wielkości wyspę Malty była niezapomniana, a kąpiele w turkusowych wodach Blue Lagoon na wyspie Comino pozostaną na długo w naszej pamięci. Zwiedzanie zabytków Sliemy umożliwiła nam podróż autobusem sightseeing tour Malta, a widoki zapierały dech w piersiach. Mdina, miasto Ciszy i pierwsza stolica Malty, to pierwsze miejsce, które zobaczyliśmy po przylocie. Przyglądając się codziennemu żcyiu Malatańczyków zwróciliśmy uwagę na rozwiązania segregacja śmieci i choć wydawać by się mogło dla nas sprawą oczywistą, dla Maltańczyków jest dużym wyzwaniem. Automaty do recyklingu butelek i puszek, które wydają paragony z kwotą do wydania w sklepie, to ciekawa inicjatywa.

Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Uczniowie bogatsi o nowe doświadczenia i wspomnienia otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Nie zabrakło również słów podziekowania skierowych jednocześnie do autora projektu i Dyrektora szkoły- p. Anny Kmiołek-Gizary.

Skip to content