1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Czas na I KNOW AMERICA 2023! Po raz pierwszy w naszej szkole!!!

Uczniowie klas liceum i technikum zgłosili się do udziału w konkursie wiedzy o Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich „I Know America”.

Konkurs „I Know America” jest corocznie organizowany przez Fundację Wspomagania Wsi i Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Amerykańską Izbą Handlową i Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki, która funduje nagrodę główną czyli udział w czterotygodniowym programie młodzieżowym Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship.

Etap I konkursu trwa od września do listopada. Uczestnicy rejestrują się na stronie konkursu, gdzie wypełniają test jednokrotnego wyboru. Składa się on z 30 pytań w języku polskim i 30 pytań w języku angielskim. Zagadnienia obejmują takie dziedziny, jak kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, stosunki polsko-amerykańskie, system edukacji, geografia, „słynne cytaty” czy sport. System sprawdza testy automatycznie i pozwala wyłonić 60 uczestników pierwszego etapu z największą liczbą punktów. Oni przechodzą dalej. Etap II konkursu trwa od listopada do stycznia. Zadaniem 60 uczestników jest napisanie esejów w języku polskim na jeden z 8 tematów. Do etapu III przechodzi 15 autorów najlepszych prac. Etap III, czyli finał, odbywa w Warszawie między lutym a kwietniem. W tym czasie uczestnicy przygotowują się do egzaminu ustnego obejmującego pulę haseł i zagadnień do opracowania oraz obronę pracy pisemnej z etapu II. W Warszawie piętnastka finalistów rozmawia z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicieli Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki i Fundacji Wspomagania Wsi.

Nagrody, o które walczą uczestnicy to:

  • Wakacyjny staż w American Chamber of Commerce
  • 3 indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW
  • 3-dniowa wycieczka do Warszawy pełna amerykanistycznych wspaniałości – spotkań z dyplomatami USA, inspirujących warsztatów i atrakcji kulturalnych
  • Wyjazd do USA w ramach miesięcznego programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship.

Osobą odpowiedzialną za wsparcie merytoryczne naszych uczniów jest nauczycielka języka angielskiego Marina Prewęcka.

Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki I etapu konkursu! 🙂

Skip to content