1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Akcja Żonkile

Muzeum Żydów Polskich Polin od 2013 roku prowadzi akcję Żonkile, która ma na celu upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim. Pamięć ta jest czczona w sposób, który zapoczątkował Marek Edelman – ostatni przywódca powstania w getcie. W książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” Marek Edelman opowiadał, że co roku 19 kwietnia dostawał bukiet żółtych kwiatów, które następnie, w ramach uczenia powstania, składał pod pomnikiem bohaterów getta.

19 kwietnia tego roku o godz. 8.00 miała miejsce premiera klasyki polskiego reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Było to ściśle związane z 80. rocznicą wydarzeń z 1943 roku – rocznicą powstania w gettcie warszawskim. Film przedstawia historię młodego Edelmana w trzech płaszczyznach czasowych – poznaliśmy jego losy w czasie II wojny światowej, rozwijającą się karierę lekarską w Łodzi w latach 60. XX wieku oraz rozmowy z Hanną Krall opisane w reportażu w latach 70. XX wieku. Uczniowie naszej szkoły z dużym zainteresowaniem i w ogromnym skupieniu obejrzeli tę kilkunastominutową animację. Była to znakomita okazja do refleksji nad przeszłością naszego kraju oraz nad rolą, jaką każdy z nas może odegrać w kształtowaniu przyszłości.

Skip to content