1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

80. rocznica rozstrzelania przez gestapo w Pułtusku żołnierzy Armii Krajowej.

17 grudnia 1942 roku- 80 lat temu- Gestapo, podczas publicznej egzekucji, poprzez powieszenie dokonało zamordowania czterech żołnierzy Armii Krajowej. Egzekucja była wynikiem działalności w strukturach organizacyjnych AK agenta Gestapo- Franciszka Zielińskiego PS. „ Zryw”.
Tego dnia z okrzykiem „Jeszcze Polska nie zginęła” -zginęli:

  • ppor. Bronisław Dębiński ps. „Dąb” – zastępca komendanta obwodu Pułtusk AK,
  • ppor. Juliusz Kubis ps. „Skuba” – szef oddziału I Obwodu Pułtusk AK,
  • Stefan Krzykowski ps. „Chmura” – nauczyciel z Jednorożca,
  • Henryk Smoleński  ps. „Zaręba”– urzędnik z Przasnysza.

To tragiczne wydarzenie przywołuje w pamięci obraz okupacji niemieckiej i tragiczny los wszystkich pozostających pod władzą nazistów. W holu głównym naszej szkoły w ramach wystawy ”Ślady przeszłości”  wystawiono fotografie, listy, pisma formalne oraz gazety z okresu okupacji niemieckiej. Część materiałów: listy, pisma formalne, gazety została znaleziona na strychu jednej z kamienic przy ul.  Romualda Traugutta. Pozostałe fotografie pochodzą ze zbiorów rodzinnych Państwa Jeleń. Jesteśmy wdzięczni za ich udostępnienie i możliwość ekspozycji w ramach wystawy.

Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji.

Skip to content