1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Palenie albo zdrowie – masz wybór

Na całym świecie blisko 1,1 miliarda osób używa nikotyny i produktów tytoniowych. Palenie papierosów to najgroźniejszy czynnik rakotwórczy. W Polsce palenie tytoniu jest przyczyną 93% zachorowań na raka płuca u mężczyzn i 77% u kobiet . Szacuje się, że 9 na 10 osób, u których doszło do rozwoju raka płuca jest palaczami lub było nimi w przeszłości.

17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia, który od 1991 r. obchodzony jest Polsce co roku w trzeci czwartek listopada. Idea powyższego wydarzenia ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku w ramach Światowego
Dnia Rzucania Palenia uczestniczyli w zajęciach z pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pułtusku panią Barbarą Duszczyk. Dzięki zajęciom uczniowie podnieśli swoją wiedzę i świadomość dotyczącą tragicznych skutków palenia tytoniu oraz uświadomili sobie, że istnieje wiele sposobów na wyjście z nałogu od silnej woli przez terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, a także wsparcie psychologiczne.

Aleksandra Lasocka

Skip to content