Wpływ muzyki na zdrowie psychiczne

„Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź,
Tam dobre serca mają.
Źli ludzie – wierzaj mi –
Ci nigdy nie śpiewają„
Johann Wolfgang von Goethe

Muzyka – łagodzi obyczaje, dodaje siły, poprawia nastrój. Pozwala uniknąć gniewu,
uspokoić emocje – dodaje skrzydeł. Muzyka bardzo często wywołuje wspomnienia i przywołuje myśli, pcha do działania, pozwala marzyć i realizować założone cele. Muzyka oddziałuje na człowieka, wpływa na nasze samopoczucie i stan emocjonalny. Muzyka może zmieniać nasz nastrój, co za tym idzie jest doskonałym narzędziem do regulacji naszego zdrowia psychicznego.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku mieli
okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych przygotowanych i prowadzonych przez Pana
Marka Karwańskiego
– dyrektora i założyciela szkoły muzycznej Yamaha w Pułtusku, oraz
Panią Martynę Karwańską.

Spotkanie pełne pasji, ekspresji, pozytywnych emocji, przepełnione dźwiękami i marzeniami
spowodowało, że młodzież dostrzegła ważną rolę muzyki w życiu każdego człowieka.
Podczas spotkania uczniowie nie tylko zapoznali się z wagą muzyki, ale także mieli
możliwość spróbować swoich umiejętności w kontakcie z instrumentami muzycznymi,
tworzyć muzykę do filmu za pomocą odgłosów, oraz stanowić jedną wspólnotę wokalną.

Niezwykle interesujące spotkanie prowadzone przez osoby z pasją zrobiło wrażenie zarówno
na uczniach jak i ich nauczycielach, a także wywarło silny, pozytywny wpływ na różnych
poziomach odczuwania emocjonalnego.
A więc śpiewaj, graj, tańcz, improwizuj – ŻYJ !!!