1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Treblinka – śladami drogi śmierci

„Ten, kto nie pamięta przeszłości, 
będzie skazany na to, że przeżyje ją powtórnie”
G. Santayanna

30 września w ramach projektu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie klasy II Technik Informatyk oraz klasy I Technik Programista wzięli udział w wycieczce do Muzeum Treblinka. Wyjazd zorganizował wychowawca klasy II TI Łukasz Dymkowski, dodatkową opiekę nad młodzieżą sprawowali  wicedyrektor Paweł Kiela i wychowawca klasy I Tp Damian Gołębiewski.

Muzeum jest zlokalizowane na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy funkcjonujących w latach 1941 -1944. W komorach gazowych oraz trakcie niewolniczej pracy w lokalnej żwirowni zginęło tam blisko 900 tys. osób. Aby zatrzeć dowody zbrodni popełnionych w Treblince Niemcy zniszczyli całą dokumentację obozową a baraki spalili. Jednak dzięki odwadze świadka, kolejarza Franciszka Ząbeckiego, który ocalił materiały poświadczające dokonane tam zbrodnie, możliwe było nie tylko przeprowadzenie procesów przeciwko zbrodniarzom, lecz także utworzenie tego poruszającego miejsca pamięci.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokazu filmowego w budynku Muzeum. Uczniowie mogli zobaczyć obszerny materiał dokumentalny pochodzący z archiwum Ringelbluma. Zarejestrowane wypowiedzi osób ocalałych z zagłady zrobiły na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie połączone z niedowierzaniem. Po pokazie zwiedziliśmy wystawę stałą muzeum na którą składają się przede wszystkim: dokładna makieta obozu, archiwalne zdjęcia z jego budowy oraz fragmenty macew, które były częścią „Czarnej Drogi”, czyli trasy łączącej oba obozy. Kolejnym punktem wizyty w muzeum było oprowadzanie z przewodnikiem po terenie obozu. Mogliśmy zobaczyć miejsce straceń oraz pomniki upamiętniające tragicznie zmarłe ofiary. Dzięki komentarzom przewodnika dowiedzieliśmy się jak wyglądało codzienne funkcjonowanie obozów.

Wyjazd do Muzeum Treblinka był niezwykle wzruszającym i pouczającym doświadczeniem, tym bardziej, że obecna sytuacja na świecie skłania do refleksji nad człowieczeństwem i okrucieństwem wojny. 

Jeśli macie chwilę czasu możecie odbyć wirtualną podróż po ścieżce śmierci dzięki wirtualnej wystawie na stronie:

Skip to content