Aleja Tysiąclecia 12, 06-100 Pułtusk
Medal „Za zasługi dla Miasta Pułtuska” dla ZSZ im. J. Ruszkowskiego
Medal „Za zasługi dla Miasta Pułtuska” dla ZSZ im. J. Ruszkowskiego

W sobotę, 16 września 2023 r. która odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Pułtusku podczas której Rada w dowód uznania za znaczące osiągnięcia na rzecz Miasta Pułtuska i jego mieszkańców podjęła uchwały w sprawie nadania medali „Za zasługi dla Miasta Pułtuska”. Jest nam niezmiernie miło, że w gronie zasłużonych znalazła się nasza Szkoła. To wielki zaszczyt dla społeczności Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, która przez lata budowała szkołę, nie zapominając o mieście i jego mieszkańcach. Z uzasadnieniem możecie Państwo zapoznać się pod tym linkiem: pobierz Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego podniosłego wydarzenia:

korowod_wrzesien_2023_010
medal_dla_ZSZ_025
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
korowod_wrzesien_2023_015
Spotkanie zamykające Rok Jubileuszowy 75-lecia naszej Szkoły
Spotkanie zamykające Rok Jubileuszowy 75-lecia naszej Szkoły

15 dzień września na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia mury naszej szkoły zapełnili absolwenci, którzy, niejednokrotnie po dziesiątkach lat, powrócili do swojej szkoły. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych władz oraz przyjaciół Szkoły, których w tak uroczystym dniu nie mogło przecież zabraknąć. Podsumowanie Roku Jubileuszowego 75-lecia Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku było okazją do pochwalenia się świeżo wyremontowaną częścią szkoły. Sama uroczystość odbyła się na praktycznie nieużywanej sali gimnastycznej, drobne prace wykończeniowe trwały dosłownie do ostatniej chwili. Podczas spotkania zaprezentowany został film o historii Zespołu, niespodzianką był występ Orkiestry Dętej złożonej z absolwentów i przyjaciół Szkoły, […]

Treblinka – śladami drogi śmierci

„Ten, kto nie pamięta przeszłości, 
będzie skazany na to, że przeżyje ją powtórnie”
G. Santayanna

30 września w ramach projektu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” uczniowie klasy II Technik Informatyk oraz klasy I Technik Programista wzięli udział w wycieczce do Muzeum Treblinka. Wyjazd zorganizował wychowawca klasy II TI Łukasz Dymkowski, dodatkową opiekę nad młodzieżą sprawowali  wicedyrektor Paweł Kiela i wychowawca klasy I Tp Damian Gołębiewski.

Muzeum jest zlokalizowane na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy funkcjonujących w latach 1941 -1944. W komorach gazowych oraz trakcie niewolniczej pracy w lokalnej żwirowni zginęło tam blisko 900 tys. osób. Aby zatrzeć dowody zbrodni popełnionych w Treblince Niemcy zniszczyli całą dokumentację obozową a baraki spalili. Jednak dzięki odwadze świadka, kolejarza Franciszka Ząbeckiego, który ocalił materiały poświadczające dokonane tam zbrodnie, możliwe było nie tylko przeprowadzenie procesów przeciwko zbrodniarzom, lecz także utworzenie tego poruszającego miejsca pamięci.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokazu filmowego w budynku Muzeum. Uczniowie mogli zobaczyć obszerny materiał dokumentalny pochodzący z archiwum Ringelbluma. Zarejestrowane wypowiedzi osób ocalałych z zagłady zrobiły na wszystkich uczestnikach ogromne wrażenie połączone z niedowierzaniem. Po pokazie zwiedziliśmy wystawę stałą muzeum na którą składają się przede wszystkim: dokładna makieta obozu, archiwalne zdjęcia z jego budowy oraz fragmenty macew, które były częścią „Czarnej Drogi”, czyli trasy łączącej oba obozy. Kolejnym punktem wizyty w muzeum było oprowadzanie z przewodnikiem po terenie obozu. Mogliśmy zobaczyć miejsce straceń oraz pomniki upamiętniające tragicznie zmarłe ofiary. Dzięki komentarzom przewodnika dowiedzieliśmy się jak wyglądało codzienne funkcjonowanie obozów.

Wyjazd do Muzeum Treblinka był niezwykle wzruszającym i pouczającym doświadczeniem, tym bardziej, że obecna sytuacja na świecie skłania do refleksji nad człowieczeństwem i okrucieństwem wojny. 

Jeśli macie chwilę czasu możecie odbyć wirtualną podróż po ścieżce śmierci dzięki wirtualnej wystawie na stronie:

Skip to content