1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Ruszkowiacy czytają „Nad Niemnem” w nadnarwiańskich plenerach

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im Jana Ruszkowskiego w Pułtusku zainaugurowali Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w naszym mieście. W czwartkowe przedpołudnie postanowili przenieść powieściowy świat stworzony przez Elizę Orzeszkową do lokalnej scenerii. Uczniowie z klas: 3 LO. 4LO, 4 TI i 2 TER: Marysia Rzeczkowska, Bartek Pietrzykowski, Wiktoria Mikulska, Aleksandra Janas, Piotr Kowalski, Michał Szerewicz i Mateusz Wolniak wcielili się w role powieściowych bohaterów: Justyny Orzelskiej, Janka Bohatyrowicza, Anzelma, Fabiana, Elżuni i Antolki. Wybrane przez siebie fragmenty powieści przeczytali również inni uczniowie z wymienionych klas, biorący udział w spotkaniu.
Wydarzenie zorganizowały i towarzyszyły uczniom w niezwykłej podróży na Litwę drugiej połowy XIX wieku we współczesnej lokalnej odsłonie: pani Dyrektor Anna Kmiołek – Gizara oraz polonistki Leontyna Foltyn, Dorota Majkowska i Anna Matuszewska. Podczas Narodowego Czytania zostały przypomniane fragmenty, prezentujące kluczowe wydarzenia z powieści: między innymi: opisy nadniemieńskiej przyrody, wspomnienia Janka Bohatyrowicza z ostatniego spotkania z ojcem tuż przed Powstaniem, legenda o Janie i Cecylii, mogiła powstańców, a także sceny z realiów życia we dworze Korczyńskich i
zaścianku Bohatyrowiczów. Niezwykłe spotkanie z powieściowymi bohaterami z wykorzystaniem miejscowego kolorytu to dla młodzieży ważna lekcja, która wprowadza nie tylko w świat literatury pięknej
ale przede wszystkim przypomina, że wartości uniwersalne: dobro, prawda i piękno nie
dewaluują się wraz z upływającym czasem. Szacunek do drugiego człowieka, pracy oraz
umiłowanie natury to zagadnienia nadal aktualne i ważne we współczesnym świecie.

Skip to content