1
Tekst akapitu (4)
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Uważaj bracie, jak umawiasz się na czacie!

15.05.2023r. grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku zaprezentowała swoje debiutanckie przedstawienie pt. ,,Uważaj bracie, jak umawiasz się na czacie!’’. Przedstawienie to odbyło się w Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnym w Pułtusku i miało na celu podniesienie świadomości informatycznej u seniorów oraz włączenie młodzieży w życie środowiska lokalnego.

Internet początkowo stanowił prawie wyłącznie źródło informacji. Obecnie jest miejscem edukacji, pracy, załatwiania spraw codziennych, rozrywki, ale przede wszystkim, jak pokazują wyniki licznych badań, jest miejscem komunikowania się z innymi ludźmi. Liczba osób korzystających z Internetu wzrasta we wszystkich przedziałach wiekowych, w tym także w podeszłym wieku.

Wśród seniorów najpopularniejszą usługą internetową jest niewątpliwie poczta elektroniczna. Internauci powyżej 50 roku życia, czas spędzany w sieci najczęściej przeznaczają na kontakt z rodziną i znajomymi, poszukiwanie informacji dotyczących dóbr i usług, dotychczasowej działalności zawodowej oraz nauki. Często korzystają z zasobów sieci bez wyraźnie sprecyzowanego celu, swobodnie ją eksplorując.

Niestety, to właśnie osoby starsze oraz dzieci stanowią łatwe ofiary dla cyberprzestępców, którzy bazują na ich niewiedzy. Często są oni oszukiwani metodą ,,na wnuczka’’, okradani poprzez wsparcie fałszywych zbiórek pieniędzy, wykorzystywane jest też zaufanie do różnych instytucji.

Po przedstawieniu seniorzy wysłuchali prelekcji dotyczącej zagrożeń, na jakie mogą się natknąć w Internecie, którą przedstawił nauczyciel informatyki – Pan Damian Gołębiewski.

Młodzież spisała się na medal. Wystawione przez nią sceny były bardzo zabawne i zarazem uczące.

Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie naszych wolontariuszy przez Panią Dyrektor Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego – Panią Alicję Patalan.

Spotkanie zorganizowali: Patrycja Lipińska, Anna Łapińska – Durka, Damian Gołębiewski.

Oto kilka dobrych rad dla naszych seniorów:

SENIORZE!

  • z rozwagą korzystaj z bankowości internetowej,
  • pilnuj swoich haseł dostępowych,
  • nigdy nie otwieraj wiadomości z nieznanych źródeł, nawet jeśli wiadomość do złudzenia przypomina wiadomość z banku lub innej instytucji,
  • zakupów dokonuj WYŁĄCZNIE u sprawdzonych sprzedawców,
  • korzystaj ze specjalnych portali lub odpowiedników sklepów stacjonarnych,
  • NIGDY nie podawaj przez Internet poufnych danych (nawet znajomym),
  • bądź ostrożny podczas zawierania znajomości i rozmów z innymi użytkownikami – nigdy nie wiesz kto znajduje się po drugiej stronie.
Skip to content