1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

„Pro memoria”

Program artystyczny – „ Pro memoria” przygotowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie, jest dedykowany wszystkim – znanym z imienia i nazwiska oraz bezimiennym – członkom II konspiracji walczącym w latach 1944-1963 z komunistycznym aparatem władzy o „ prawdziwie wolną i
niezależną Polskę”. W montażu wykorzystano utwory liryczne oraz pieśni powstałe okresie tzw. II
okupacji sowieckiej, autorstwa- więzionych w okresie II okupacji sowieckiej – żołnierzy Wyklętych
bądź bezpośrednio związanych z ich losami.

Wiersz: „ Modlitwa więzienna” to – nieznanego autorstwa, datowany na rok 1951- fragment modlitwy poświęconej pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa Zrzeszenia WiN, straconego w więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 1 marca tego roku. Przyjmuje się, że utwór powstał na bazie grypsów pisanych przez Cieplińskiego w celi śmierci. Wiersz recytowany przez Aleksandrą Lasocką nauczycielkę i pedagoga ZSZ im. Jana Ruszkowskiego został dopełniony pieśnią religijną pt. : „ Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej”- wykonaną przez Aleksandrę Janas ucz. klasy III LOB.

„ Ostatni list do matki” to wiersz z przełomu 1953/1954 autorstwa Leszka Mroczkowskiego- „Prusa”- ppor. WiN wiezionego we Wronkach, skazanego wyrokiem WSR w Warszawie w roku 1952 na karę śmierci; na szczęście sąd II instancji zmienił wyrok na 12 lat więzienia. Utwór usłyszeliśmy w interpretacji Marii Rzeczkowskiej uczennicy klasy 2 LO ZSZ im. Jana Ruszkowskiego.

„Zasada czterech P” – to słowa ks. Zdzisława Paszkowskiego – kapelana „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, świadka prawdy o Katyniu. Przypomniały je: Weronika Jusińska, Tamara i Żaneta Suchockie, Julia Korytkowska i Oliwia Lipińska- ucz. klasy VII SP im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie. Pieśń – „ Więc szumcie nam jodły piosenkę”- wyk. Chór ZSZ im. Jan Ruszkowskiego pod opieką p. Danuty Filipiak – to ulubiony utwór Jana Kmiołka – „Wira”. Słowa piosenki zostały spisane przez pana Dariusza Zawadzkiego i Dariusza Lusę w październiku 2021; piosenkę zaśpiewała pani Krystyna Czajkowska – wdowa po kapitanie Marianie Czajkowskim, najmłodszym żołnierzu „ Wira”; kapitan Czajkowski po raz pierwszy zaprezentował tę pieśń publicznie podczas uroczystości poświęconej Żołnierzom Wyklętym.

„ Gdy nad Pułtuskiem noc zapada” – słowa pieśni zostały spisane przez Stanisława Urbanowskiego we wspomnieniach z 1990 (tekst jest przechowywany w Archiwum Pułtuskim pod sygnaturą 79/889/0/-/1). Według jego relacji pieśń „ułożoną najpewniej przez Jacka Bełcikowskiego śpiewano w pułtuskim więzieniu podczas Świąt Bożego Narodzenia w roku 1949. Więźniowie bardzo ją lubili. Nie udało się dotrzeć do oryginalnej linii melodycznej. Współczesną melodię napisał pan Dariusz Zawadzki. I to w jego
wykonaniu – śpiew, gitara – oraz Dariusza Lusy- akordeon i Damiana Lusy- klarnet – tę pieśń usłyszeliśmy.

Dopełnieniem programu były: pieśń „Ojczyzno ma” autorstwa ks. Karola Dąbrowskiego oraz utwór Czesława Niemena – „Dziwny jest ten świat” -w wykonaniu Natalii Łączkowskiej uczennicy klasy 8 SP im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie, laureatki m.in. międzynarodowego festiwalu GOLDEN TIME TALENT w kategorii 10 – 14 lat; prowadzona przez panią Annę Osmakowicz- nauczycielkę emisji głosu.

Rangę występu podniosła obecność pani Teresy i Marka Czajkowskich, kapitana Mariana Czajkowskiego żołnierza oddziału Jana Kmiołka „Wira”. „Sztafetę pokoleń” w symbolicznym zapaleniu światełka pamięci tworzyli: Teresa Czajkowska – członkini Związku Żołnierzy AK, Jan Turek – absolwent ZSZ im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku; Aleksandra Lasocka i Aleksandra Janas.

Nad jakością dźwięku i nagłośnienia czuwał pan Robert Lis; obsługa techniczna – Klaudiusz Korytkowski,
uczeń klasy 4 technikum.
Scenariusz i realizacja projektu: Izabela Gierek.

Filmową relację z wydarzenia przygotowali Mateusz Wolniak i Mateusz Świderski.

Skip to content