Aleja Tysiąclecia 12, 06-100 Pułtusk
Medal „Za zasługi dla Miasta Pułtuska” dla ZSZ im. J. Ruszkowskiego
Medal „Za zasługi dla Miasta Pułtuska” dla ZSZ im. J. Ruszkowskiego

W sobotę, 16 września 2023 r. która odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Pułtusku podczas której Rada w dowód uznania za znaczące osiągnięcia na rzecz Miasta Pułtuska i jego mieszkańców podjęła uchwały w sprawie nadania medali „Za zasługi dla Miasta Pułtuska”. Jest nam niezmiernie miło, że w gronie zasłużonych znalazła się nasza Szkoła. To wielki zaszczyt dla społeczności Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, która przez lata budowała szkołę, nie zapominając o mieście i jego mieszkańcach. Z uzasadnieniem możecie Państwo zapoznać się pod tym linkiem: pobierz Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego podniosłego wydarzenia:

korowod_wrzesien_2023_010
medal_dla_ZSZ_025
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
korowod_wrzesien_2023_015
Spotkanie zamykające Rok Jubileuszowy 75-lecia naszej Szkoły
Spotkanie zamykające Rok Jubileuszowy 75-lecia naszej Szkoły

15 dzień września na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia mury naszej szkoły zapełnili absolwenci, którzy, niejednokrotnie po dziesiątkach lat, powrócili do swojej szkoły. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych władz oraz przyjaciół Szkoły, których w tak uroczystym dniu nie mogło przecież zabraknąć. Podsumowanie Roku Jubileuszowego 75-lecia Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku było okazją do pochwalenia się świeżo wyremontowaną częścią szkoły. Sama uroczystość odbyła się na praktycznie nieużywanej sali gimnastycznej, drobne prace wykończeniowe trwały dosłownie do ostatniej chwili. Podczas spotkania zaprezentowany został film o historii Zespołu, niespodzianką był występ Orkiestry Dętej złożonej z absolwentów i przyjaciół Szkoły, […]

„Pro memoria”

Program artystyczny – „ Pro memoria” przygotowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie, jest dedykowany wszystkim – znanym z imienia i nazwiska oraz bezimiennym – członkom II konspiracji walczącym w latach 1944-1963 z komunistycznym aparatem władzy o „ prawdziwie wolną i
niezależną Polskę”. W montażu wykorzystano utwory liryczne oraz pieśni powstałe okresie tzw. II
okupacji sowieckiej, autorstwa- więzionych w okresie II okupacji sowieckiej – żołnierzy Wyklętych
bądź bezpośrednio związanych z ich losami.

Wiersz: „ Modlitwa więzienna” to – nieznanego autorstwa, datowany na rok 1951- fragment modlitwy poświęconej pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa Zrzeszenia WiN, straconego w więzieniu MBP przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 1 marca tego roku. Przyjmuje się, że utwór powstał na bazie grypsów pisanych przez Cieplińskiego w celi śmierci. Wiersz recytowany przez Aleksandrą Lasocką nauczycielkę i pedagoga ZSZ im. Jana Ruszkowskiego został dopełniony pieśnią religijną pt. : „ Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej”- wykonaną przez Aleksandrę Janas ucz. klasy III LOB.

„ Ostatni list do matki” to wiersz z przełomu 1953/1954 autorstwa Leszka Mroczkowskiego- „Prusa”- ppor. WiN wiezionego we Wronkach, skazanego wyrokiem WSR w Warszawie w roku 1952 na karę śmierci; na szczęście sąd II instancji zmienił wyrok na 12 lat więzienia. Utwór usłyszeliśmy w interpretacji Marii Rzeczkowskiej uczennicy klasy 2 LO ZSZ im. Jana Ruszkowskiego.

„Zasada czterech P” – to słowa ks. Zdzisława Paszkowskiego – kapelana „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, świadka prawdy o Katyniu. Przypomniały je: Weronika Jusińska, Tamara i Żaneta Suchockie, Julia Korytkowska i Oliwia Lipińska- ucz. klasy VII SP im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie. Pieśń – „ Więc szumcie nam jodły piosenkę”- wyk. Chór ZSZ im. Jan Ruszkowskiego pod opieką p. Danuty Filipiak – to ulubiony utwór Jana Kmiołka – „Wira”. Słowa piosenki zostały spisane przez pana Dariusza Zawadzkiego i Dariusza Lusę w październiku 2021; piosenkę zaśpiewała pani Krystyna Czajkowska – wdowa po kapitanie Marianie Czajkowskim, najmłodszym żołnierzu „ Wira”; kapitan Czajkowski po raz pierwszy zaprezentował tę pieśń publicznie podczas uroczystości poświęconej Żołnierzom Wyklętym.

„ Gdy nad Pułtuskiem noc zapada” – słowa pieśni zostały spisane przez Stanisława Urbanowskiego we wspomnieniach z 1990 (tekst jest przechowywany w Archiwum Pułtuskim pod sygnaturą 79/889/0/-/1). Według jego relacji pieśń „ułożoną najpewniej przez Jacka Bełcikowskiego śpiewano w pułtuskim więzieniu podczas Świąt Bożego Narodzenia w roku 1949. Więźniowie bardzo ją lubili. Nie udało się dotrzeć do oryginalnej linii melodycznej. Współczesną melodię napisał pan Dariusz Zawadzki. I to w jego
wykonaniu – śpiew, gitara – oraz Dariusza Lusy- akordeon i Damiana Lusy- klarnet – tę pieśń usłyszeliśmy.

Dopełnieniem programu były: pieśń „Ojczyzno ma” autorstwa ks. Karola Dąbrowskiego oraz utwór Czesława Niemena – „Dziwny jest ten świat” -w wykonaniu Natalii Łączkowskiej uczennicy klasy 8 SP im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie, laureatki m.in. międzynarodowego festiwalu GOLDEN TIME TALENT w kategorii 10 – 14 lat; prowadzona przez panią Annę Osmakowicz- nauczycielkę emisji głosu.

Rangę występu podniosła obecność pani Teresy i Marka Czajkowskich, kapitana Mariana Czajkowskiego żołnierza oddziału Jana Kmiołka „Wira”. „Sztafetę pokoleń” w symbolicznym zapaleniu światełka pamięci tworzyli: Teresa Czajkowska – członkini Związku Żołnierzy AK, Jan Turek – absolwent ZSZ im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku; Aleksandra Lasocka i Aleksandra Janas.

Nad jakością dźwięku i nagłośnienia czuwał pan Robert Lis; obsługa techniczna – Klaudiusz Korytkowski,
uczeń klasy 4 technikum.
Scenariusz i realizacja projektu: Izabela Gierek.

Filmową relację z wydarzenia przygotowali Mateusz Wolniak i Mateusz Świderski.

Skip to content