1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

,,Don Juan”- ,,Kulturalna szkoła na Mazowszu”

    16 grudnia 2022r.  uczniowie kl.: 1 TER ZSZ, 1LO ZSZ LO, 3LO ZSZ LO, 3TL ZSZ, 4LOBp ZSZ LO, 4TLG ZSZ   pod opieką nauczycieli :  M. Duło,   M. Jabłońskiej oraz  M. Figurskiej -Wróblewskiej wzięli udział  w wycieczce  do Warszawy   (w ramach realizacji programu ,,Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego ideą  jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza jako zadania spełniającego niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne w rozwoju młodego człowieka, popularyzacji oraz doskonalenia form i metod młodzieżowej aktywności w szeroko rozumianej kulturze ).  Młodzież miała okazję   obejrzeć  spektakl pod tytułem ,,Don Juan” Moliera,  którego pierwszą premierę w 2022 roku przygotowano w stołecznym Teatrze Polskim z okazji 400. rocznicy urodzin Moliera i 109. rocznicy otwarcia tej sceny. ,,Don Juan” to historia młodego człowieka, który zmaga się z prawdą o sobie samym, z poszukiwaniem prawdy o świecie,  nie zgadza się z  skompromitowanymi już zasadami, dogmatami, prawami, zasadami postępowania. Tytułowy bohater sztuki Moliera  ma podobne problemy do współczesnych, młodych  ludzi. Jest w tym przedstawieniu  kilka scen, które zasługują na  szczególną uwagę, jak choćby monolog Don Juana o hipokryzji, scena z Komandorem czy finałowa śmierć głównego bohatera. Krzysztof Kwiatkowski, obsadzony w roli Don Juana, jawi się jako beztroski hedonista,  przebudzony człowiek honoru,  demaskator i głęboki krytyk wszechobecnej hipokryzji. Aktorzy grają w kostiumach nawiązujących do epoki autora dzieła. Spektakl  bardzo spodobał się młodej publiczności i  wywarł pozytywne wrażenie  na widzach. Wyjazd do teatru był dla uczniów  doskonałą okazją  do   podniesienia kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze.                                                                  

Skip to content