1
pakat-Erasmus-1
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
medal_dla_ZSZ_025
korowod_wrzesien_2023_010
korowod_wrzesien_2023_015

Daj życie

 Daj życie – to kampania informacyjno – edukacyjna w zakresie promocji idei dawstwa i transplantacji. Przeszczep, inaczej transplantacja,  polega na pobraniu komórek, tkanek (skóry, rogówki, kości), narządów w całości lub części (np. serca, nerki czy wątroby) i przeszczepieniu ich do organizmu osoby chorej. Pierwszego przeszczepu dokonano w 1823 roku i był to przeszczep skóry u tej samej osoby.  W 1906 w Czechach dokonano pierwszego przeszczepu rogówki. Natomiast pierwszy przeszczep narządu na świecie (była to nerka) wykonano w 1954 roku, a 1967 roku dokonano pierwszego udanego przeszczepu wątroby i serca. W Polsce 1966 roku  miało miejsce  pierwsze udane przeszczepienie nerki w I Klinice Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie. Pierwsza próba przeszczepienia serca w Polsce miała miejsce w 1969, podjął ją zespół Jana Molla, Antoniego Dziatkowiaka i Kazimierza Rybińskiego w Łodzi. Potem – w 1985 roku – dokonano w Polsce pierwszego udanego przeszczepienia serca, które przeprowadził Zbigniew Religa. Pięć lat później miała miejsce pierwsza udana transplantacja wątroby u dziecka, a u dorosłego – w 1994 roku. Głównym celem akcji jest zwiększenie liczby przeszczepów na Mazowszu. By osiągnąć zamierzony efekt zaplanowano liczne działania edukacyjne mające na celu zwiększenie społecznego poparcia dla transplantacji jako metody leczenia. Jednym z nich jest spot           pt. Daj życie, opracowany przez ekspertów z dziedziny transplantologii klinicznej.

Skip to content