Aleja Tysiąclecia 12, 06-100 Pułtusk
Medal „Za zasługi dla Miasta Pułtuska” dla ZSZ im. J. Ruszkowskiego
Medal „Za zasługi dla Miasta Pułtuska” dla ZSZ im. J. Ruszkowskiego

W sobotę, 16 września 2023 r. która odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Pułtusku podczas której Rada w dowód uznania za znaczące osiągnięcia na rzecz Miasta Pułtuska i jego mieszkańców podjęła uchwały w sprawie nadania medali „Za zasługi dla Miasta Pułtuska”. Jest nam niezmiernie miło, że w gronie zasłużonych znalazła się nasza Szkoła. To wielki zaszczyt dla społeczności Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, która przez lata budowała szkołę, nie zapominając o mieście i jego mieszkańcach. Z uzasadnieniem możecie Państwo zapoznać się pod tym linkiem: pobierz Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego podniosłego wydarzenia:

korowod_wrzesien_2023_010
medal_dla_ZSZ_025
medal_dla_ZSZ_027
jubileusz_75_lecia_248
korowod_wrzesien_2023_015
Spotkanie zamykające Rok Jubileuszowy 75-lecia naszej Szkoły
Spotkanie zamykające Rok Jubileuszowy 75-lecia naszej Szkoły

15 dzień września na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego dnia mury naszej szkoły zapełnili absolwenci, którzy, niejednokrotnie po dziesiątkach lat, powrócili do swojej szkoły. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych władz oraz przyjaciół Szkoły, których w tak uroczystym dniu nie mogło przecież zabraknąć. Podsumowanie Roku Jubileuszowego 75-lecia Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku było okazją do pochwalenia się świeżo wyremontowaną częścią szkoły. Sama uroczystość odbyła się na praktycznie nieużywanej sali gimnastycznej, drobne prace wykończeniowe trwały dosłownie do ostatniej chwili. Podczas spotkania zaprezentowany został film o historii Zespołu, niespodzianką był występ Orkiestry Dętej złożonej z absolwentów i przyjaciół Szkoły, […]

231 ROCNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja 1791 roku Stanisław August Poniatowski z Bożej łaski i woli narodu król Polski oraz stany skonfederowane w liczbie podwójnej naród polski reprezentujące uchwaliły Ustawę Rządową, która w pamięci narodu- naszej pamięci- przetrwała, jako Konstytucja 3 Maja.

 Koronne dzieło Sejmu Wielkiego to jeden z najważniejszych symboli niepodległej Polski, Polski- o czym dobitnie świadczy wyrażona w introdukcji królewska tytulatura- rozumianej, jako jedno państwo Polaków i Litwinów: Rzeczypospolita.

Celem ustawy Rządowej z dnia 3 Maja było – poprzez naprawę ustroju- ocalenie państwa i jego obywateli. I tę głęboką troskę zakodowano w słowach preambuły:

 „ Uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i udoskonalenia konstytucji narodowej zawisł {…} wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie niepodległość zewnętrzną i wolność narodu [ …] dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic […] niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy”.

Świadomość wagi i znaczenia Ustawy Rządowej z dnia 3 Maja roku 1791 mieli posłowie na pierwszy- po odzyskaniu wolności- Sejm Ustawodawczy, ustanawiając rocznicę jej przyjęcia świętem państwowym; mieli ją posłowie w roku 1990, przywracając to święto. W roku 2015 znaczenie Konstytucji Majowej doceniła Komisja Europejska, wyróżniając ją Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Czy podobna świadomość wpisuje się dziś,  a więc -tu i teraz- w naszą tożsamość? Czy jesteśmy w pełni świadomi naszego jestestwa kulturowego.

Izabela Gierek

Skip to content