- Ogólne informacje
Programista to osoba, która tworzy programy komputerowe w języku programowania oraz nadzoruje proces ich wdrażania np. C, C++, Java, Python, PHP, JavaScript) lub specjalizują się tylko w wybranym z nich. Dla podkreślenia specjalizacji nazwa głównego języka jest dodawana do nazwy stanowiska, np. programista Java.
Współcześni programiści pracują najczęściej w biurach lub laboratoriach komputerowych wyposażonych w sprzęt niezbędny do testowania aplikacji. Wykorzystują telekonferencje oraz pracę zdalną, ponieważ wiele zadań zawodowych może być wykonywanych bez konieczności przebywania w miejscu pracy.
Programiści, w zależności od specjalizacji, dzielą się na programistów:
- aplikacji, zajmujących się tworzeniem aplikacji komputerowych realizujących określone zadanie, np. wspomaganie zarządzania przedsiębiorstwem,
- systemowi, rozwijający aplikacje oraz systemy nadzorujące pracę sprzętu komputerowego, np. systemy operacyjne, sterowniki, czy systemy zarządzania bazami danych.
- aplikacji internetowych działających w środowisku www,
- aplikacji mobilnych, działających na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety.
Tytuł zawodowy technika programista otrzymuje absolwent technikum, który zdał z wynikiem pozytywnym egzamin zawodowy potwierdzający jego kwalifikacje do wykonywania zawodu:
INF.03. Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych
INF.04. Projektowanie, programowanie i testowanie aplikacji
- Do wykonywania jakich zadań będzie przygotowany absolwent?
Absolwent Technikum w zawodzie technik programista przygotowany jest do pracy w firmach z branży IT. Potrafi tworzyć i administrować strony internetowe, systemy zarzadzania treścią, tworzyć, administrować i użytkować relacyjne bazy danych, programować aplikacje internetowe, projektować, programować i testować zaawansowane aplikacje webowe, desktopowowe i mobilne.
- Jakie stanowiska może zajmować technik programista?
Technik programista może ubiegać się o pracę w organizacjach, firmach krajowych i zagranicznych, zajmując m.in. stanowiska:
- Programmer (programista)
Koncentruje się na programowaniu w oparciu o istniejące języki programowania. Tworzy, modyfikuje i testuje kod. Jest częścią zespołu tworzącego projekt. Obecnie poszukiwani są programiści aplikacji mobilnych i software deweloperzy odpowiedzialni za działanie aplikacji, ale też najwyższy poziom cyberbezpieczeństwa.
- (Software) Developer
Oprócz pisania kodu dodatkowo opracowuje i rozwija oprogramowanie.
- (Software) Engineer
- Web Developer (projektant witryn internetowych)
Programista, który projektuje, tworzy i modyfikuje strony internetowe. Specjalizuje się w tworzeniu aplikacji WWW opartych na modelu klient-serwer. Przed wdrożeniem zawartości witryny internetowej analizuje potrzeby i możliwości użytkownika (wydajność, dostępność). Na koniec ma zadbać o poprawne jej funkcjonowanie od strony back-endu.
- Front-end Developer
Jest odpowiedzialny za to, co stoi frontem do klienta. Tworzy interfejs i umie go połączyć z back-endem, czyli zintegrować z usługą. Dba o to, jak produkt prezentuje się od strony interfejsu użytkownika. Koduje, tworzy komponenty/funkcje i wizualne elementy projektowanego oprogramowania. Jest odpowiedzialny za front-end zarówno systemów operacyjnych, jak i różnego rodzaju aplikacji (witryn internetowych czy aplikacji mobilnych).
Gdzie może pracować technik programista?
Technik programista może znaleźć zatrudnienie w:
- instytucjach teleinformatycznych świadczących usługi programistyczne w innowacyjnych- projektach mobilnych, realizowanych m. in. dla przemysłu, użyteczności publicznej, administracji, ochrony zdrowia,
- centrach obliczeniowych,
- instytucjach naukowo-badawczych,
- instytucjach finansowych, w tym przedsiębiorstwach z sektora bankowego,
- przedsiębiorstwach z sektora energetycznego,
- przedsiębiorstwach z sektora rozrywkowego (np. produkcja gier na urządzenia mobilne),
- przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych, informatycznych, centrach outsourcingowych,- także o zasięgu globalnym.
Jakich przedmiotów uczy się w rozbiciu na praktyczne i teoretyczne?
Nauka w Technikum Nr 1 w zawodzie technik programista obejmuje przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym tj.:
- Bezpieczeństwo i higiena pracy w informatyce
- Podstawy inżynierii oprogramowania
- Programowanie aplikacji desktopowych
- Programowanie aplikacji mobilnych
- Programowanie zaawansowane aplikacji webowych
- Systemy baz danych
- Podstawy informatyki
- Witryny i aplikacje internetowe
- Język angielski zawodowy
Do pracy w zawodzie technik logistyk przygotowują zajęcia w kształceniu zawodowym praktycznym tj.:
- Pracownia podstaw inżynierii oprogramowania
- Pracownia programowania aplikacji desktopowych
- Pracownia programowania aplikacji mobilnych
- Pracownia programowania zaawansowanych aplikacji webowych
- Pracownia systemów baz danych
- Pracownia programowania aplikacji internetowych.