Podróże z klasą

W dniach 15 – 18 października 2024 r. młodzież z klas Technikum Nr 1 w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Podróże z klasą” uczestniczyła w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej.Uczniowie zwiedzili m.in. Twierdzę Kłodzko, która jest bezcennym zapisem historii oraz niezwykłym zabytkiem fortyfikacyjnej myśli inżynieryjnej. W Muzeum Ziemi Kłodzkiej młodzież miała możliwość zobaczyć bogate zbiory regionaliów związanych z ziemią kłodzką – historycznych, archeologicznych, etnograficznych, artystycznych i przyrodniczych. W Muzeum Papiernictwa uczniowie obejrzeli znaczące w skali Europy zbiory obiektów związanych z dziejami papiernictwa, m.in.: formy czerpalne, urządzenia papiernicze, ekslibrisy, historyczne dokumenty identyfikacyjne (dowody, legitymacje, paszporty), dawne banknoty i papiery wartościowe oraz muzealia związane z historią młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju. Kolejnym punktem była sieć podziemnych tuneli, korytarzy i bunkrów, jakie powstawały w ramach realizacji projektu o kryptonimie „Riese”, czyli kompleks Rzeczka – podziemna trasa Sztolni Walimskich wykutych w litej skale. Ostatnim punktem wycieczki była Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Złota w Złotym Stoku – sztolnie: „Gertruda” oraz „Czarna Górna” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem. Przyznawane naszej szkole przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w formie dotacji, środki na sfinansowanie wycieczki wyniosły 40 000 zł. Celem powyższego przedsięwzięcia jest kształtowanie polskiej tożsamości narodowej i kulturowej oraz poznawanie dziedzictwa kulturowe naszego kraju.