Kodeks Zachowań Ucznia Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego

• Uczeń nie toleruje i nie przejawia zachowań agresywnych. Bicie, obrażanie, poniżanie i szykanowanie są zabronione. Uczeń unika niebezpieczeństwa, przestrzegając zakazu opuszczania terenu szkoły.
  • Uczeń nie pali, nie pije i nie używa innych środków psychoaktywnych w szkole i poza nią. Nie namawia do tego innych.
  • Uczeń nie chodzi w szkole w kurtce i nakryciu głowy. Na lekcjach nie je, nie pije, nie żuje gumy, ma wyłączony telefon komórkowy (w sytuacjach wyjątkowych nauczyciel może odwołać zakaz).
  • Uczeń kłania się nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły oraz odnosi się do nich z szacunkiem. Używa zwrotów grzecznościowych.
  • Strój i wygląd uczniowski ma być schludny, przyzwoity i skromny.
  • Uczeń nie przeklina, nie używa wulgaryzmów i nie krzyczy, panuje nad emocjami.
  • Uczeń dba o porządek i higienę osobistą. Nie śmieci, nie maluje i nie niszczy ścian, ławek i krzeseł, , nie dewastuje mienia publicznego
  • Kultura osobista jest wizytówką każdego ucznia naszej szkoły.

Daria Chymkowska

Przewodnicząca SU

Samorząd Uczniowski

Samorząd Uczniowski aktywizuje społeczność szkolną do działań służących zapobieganiu zjawiskom agresji i poprawie bezpieczeństwa. Możliwość realizacji własnych pomysłów motywuje uczniów do aktywnego działania i ukazywania innym zachowań promujących pożądane postawy. Rozwijanie pasji i zainteresowań, satysfakcja z realizacji własnych pomysłów oraz wpływ na organizację życia szkolnego wpływa w znacznym stopniu na zwiększenie poczucia własnej wartości, a przez to wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa.

Dlaczego warto działać w SU:

- mamy wpływ na nasze najbliższe otoczenie
- mamy możliwość rozwijania swoich umiejętności w praktyce
- wpływamy na poprawę komunikacji w szkole
- uczymy się pracy w grupie, dobrego zarządzania czasem, autoprezentacji, uczymy się negocjowania
i osiągania kompromisów
- działanie w samorządzie to dobra lekcja demokracji, organizując wybory do władz SU uczymy się świadomego uczestnictwa w życiu społecznym
- działanie w SU daje możliwość odkrywania talentów i bycie dobrym w innych obszarach niż wymagana programem wiedza
- integrujemy uczniów, zapewniamy równowagę pomiędzy nauką i zabawą i tworzymy w szkole dobrą atmosferę
- inicjujemy przeróżne działania ucząc się odpowiedzialności i przedsiębiorczości
- promujemy szkołę na zewnątrz

Przewodnicząca Samorządu Szkolnego:  Bartosz Grąbczewski