Dzień Muzeów 2018

Ruszkowiacy i Dzień Muzeów 2018

Ekonomiści z Ruszkowskiego przez cały dzień 22 maja uczestniczyli w zajęciach muzealnych, podczas których poznawali tajniki staropolskiej kultury historii szlacheckiej. Wycieczkę rozpoczeliśmy od zwiedzania obiektów, wchodzących w skład Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, a następnie zajęcia odbywały się w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Gołotczyźnie.Młodzież zapoznała się między innymi z historią życia rodziny Hrabiów Krasińskich, spośród których zainteresował nas najbardziej Zygmunt autor Nie - Boskiej Komedii. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych informacji na temat obrzędów i obyczajów polskiej szlachty między innymi na podstawie ekspozycji malarstwa realistycznego i historycznego autorstwa największych polskich mistrzów (obrazy zostały wypożyczone między innymi z Muzeum Narodowego w Warszawie). Uczniowie zwiedzili również bardzo bogatą w eksponaty wystawę czasową, zorganizowaną w Opinogórze z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzień Muzeów został zaplanowany i zorganizowany przez panie Hannie Lewandowską i wicedyrektor Dorotę Majkowską. Zajęcia muzealne zostały połączone z lekcjami języka polskiego w szkole, podczas których młodzież wykorzystywała zdobytą wiedzę i umiejętności. Taki sposób na wprowadzanie młodych ludzi w świat kultury narodowej i wynikających z niej uniwersalnych wartości okazał się bardzo interesujący i zainspirował uczniów do dalszych poszukiwań własnej tożsamości.

Wicedyrektor Dorota Majkowska

czerwiec 2018