,,Irena Sendlerowa - pro memoriam.

,,Irena Sendlerowa – pro memoriam” – inauguracja
 

Dialog międzykulturowy’’ to kolejny już projekt edukacyjny realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Pułtuski, Akademia Humanistyczna im. A Gieysztora i Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Projekt wpisuje się w obchody Roku Ireny Sendlerowej (2018), mające na celu popularyzację wiedzy na temat polskiej działaczki, ratującej Żydów podczas II wojny światowej. Inauguracja projektu odbyła się 8 stycznia br. w ZSZ im. Jana Ruszkowskiego. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły – p. Jarosław Druchniak, który przywitał zgromadzonych gości oraz przybliżył postać Ireny Sendlerowej.Cele przedsięwzięcia omówiła wicedyrektor – p. Dorota Budziszewska, wyszczególniając również działania projektowe (m. in. lekcje biblioteczne, warsztaty historyczne, konkursy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Działania te będą realizowane we współpracy z Pułtuską Biblioteką Publiczną im. J. Lelewela, Muzeum Regionalnym w Pułtusku oraz Stowarzyszeniem MOST. Biografię Sendlerowej przedstawił uczeń kl. II TIB – Sebastian Pęk, natomiast o obecności kultury żydowskiej w literaturze i sztuce mówiła uczennica kl. III TL – Sandra Lewandowska. Poruszające wspomnienia, dotyczące Sendlerowej , przywołała p. Halina Grubowska – autorka książki „Ta, która ratowała Żydów. Rzecz o Irenie Sendlerowej” i pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Szczególnie interesujące były fakty związane z ratowaniem Żydów z getta warszawskiego. O wydarzeniach z czasów II wojny światowej pisarka dowiedziała się od samej Sendlerowej. Po uroczystości młodzież zwiedziła wystawę „Żegota – Rada Pomocy Żydom”, znajdującą się w Domu Polonii w Pułtusku. Uczniowie biorący udział w projekcie mieli również okazję spotkać się z dyrektorem - p. Michałem Kisielem oraz ministrem – p. Henrykiem Kowalczykiem, który uczestniczył w uroczystym wernisażu. Koordynatorkami projektu są nauczycielki: p. Dorota Sobocińska i p. Anna Świerczewska. A.Ś.

maj 2019
N P W Ś C Pt S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Zespół Kreatywnej Młodzieży

 

Wspólnota Ruszkowiaków

 

Dobre Praktyki

Rok Szkoły Zawodowców

 

Akademia Humanistyczna

Akademia Obrony Narodowej

Erasmus

Wirtualne Laboratoria

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Mazowiecki Kurator Oświaty

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Koweziu

Ministerstwo Edukacji Narodowej