,,Irena Sendlerowa - pro memoriam.

,,Irena Sendlerowa – pro memoriam” – inauguracja

Dialog międzykulturowy’’ to kolejny już projekt edukacyjny realizowany przez Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Pułtuski, Akademia Humanistyczna im. A Gieysztora i Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Projekt wpisuje się w obchody Roku Ireny Sendlerowej (2018), mające na celu popularyzację wiedzy na temat polskiej działaczki, ratującej Żydów podczas II wojny światowej. Inauguracja projektu odbyła się 8 stycznia br. w ZSZ im. Jana Ruszkowskiego. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły – p. Jarosław Druchniak, który przywitał zgromadzonych gości oraz przybliżył postać Ireny Sendlerowej.Cele przedsięwzięcia omówiła wicedyrektor – p. Dorota Budziszewska, wyszczególniając również działania projektowe (m. in. lekcje biblioteczne, warsztaty historyczne, konkursy dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). Działania te będą realizowane we współpracy z Pułtuską Biblioteką Publiczną im. J. Lelewela, Muzeum Regionalnym w Pułtusku oraz Stowarzyszeniem MOST. Biografię Sendlerowej przedstawił uczeń kl. II TIB – Sebastian Pęk, natomiast o obecności kultury żydowskiej w literaturze i sztuce mówiła uczennica kl. III TL – Sandra Lewandowska. Poruszające wspomnienia, dotyczące Sendlerowej , przywołała p. Halina Grubowska – autorka książki „Ta, która ratowała Żydów. Rzecz o Irenie Sendlerowej” i pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Szczególnie interesujące były fakty związane z ratowaniem Żydów z getta warszawskiego. O wydarzeniach z czasów II wojny światowej pisarka dowiedziała się od samej Sendlerowej. Po uroczystości młodzież zwiedziła wystawę „Żegota – Rada Pomocy Żydom”, znajdującą się w Domu Polonii w Pułtusku. Uczniowie biorący udział w projekcie mieli również okazję spotkać się z dyrektorem - p. Michałem Kisielem oraz ministrem – p. Henrykiem Kowalczykiem, który uczestniczył w uroczystym wernisażu. Koordynatorkami projektu są nauczycielki: p. Dorota Sobocińska i p. Anna Świerczewska. A.Ś.

grudzień 2018