Wyróżnienie Mandatem Posła

Wyróżnienie Mandatem Posła na XXIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży
uczennic z Zespołu Szkół Zawodowych
im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku


„Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej” to temat przewodni XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w czwartek 1 czerwca br. w Sejmie RP.

Obrady otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jesteście w miejscu wyjątkowym dla kształtu polskiej przestrzeni publicznej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wpływa bowiem na to, co nas otacza i co do nas przemawia. Władza w wolnej Polsce należy do narodu, którego jednym z obowiązków jest uwolnienie pamięci społecznej od wszelkich pozostałości totalitarnego zniewolenia – powiedział marszałek Sejmu witając parlamentarzystów-juniorów.

Nas- młodych polityków powitała również sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek. - Ten dzień to jest Wasze święto. To Wy liderzy swoich społeczności jesteście zaangażowani, pracujecie i tworzycie ważne sprawy. Myślę, że to zasłużona nagroda, że dzisiaj siedzicie w tym miejscu, w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej - podkreśliła. Wiceminister edukacji odniosła się również do edukacji młodych ludzi. Zaznaczyła, że ma ona na celu nie tylko przygotowanie nas do przyszłości, żebyśmy sobie radzili w rolach społecznych i mieli dobry zawód. - Edukacja to też tworzenie i budowanie tożsamości.  To jest to, byście wiedzieli kim jesteście, jakie są wasze priorytety. Żeby się tu znaleźć, musieliście wykonać wiele pracy w bardzo ważnym temacie, który służy odkrywaniu prawdy, odkrywaniu korzeni, w odkrywaniu tego, co najważniejsze, w odkrywaniu prawdy o Polsce, o polskich bohaterach, o waszej społeczności. Dziękuje Wam za to zaangażowanie - powiedziała Marzena Machałek.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwracając się do nas- młodych posłów powiedział: - Żeby pokochać Wielką Ojczyznę trzeba zatroszczyć się także o Małą Ojczyznę, bo to są korzenie. Marek Michalak jednocześnie zaapelował, by obecni wówczas w Sali Sejmowej młodzi parlamentarzyści patrzyli w przyszłość, bo ją mogą zmieniać. To jest wielkie wyzwanie, które musicie podejmować. Rzecznik Praw Dziecka przypomniał także nam, że mamy prawo wyrażać swoje zdanie zawsze i wszędzie tam, gdzie to nas dotyczy. Zaapelował do nas, byśmy zawsze wysłuchiwali drugiej osoby i jej argumentów, byśmy odnosili się do niej z szacunkiem.

Do tematu sesji nawiązał też prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Po 28 latach wolnej Polski zajmujemy się usuwaniem z przestrzeni publicznej symboli totalitarnych, to jest wielkie zaniechanie mojego pokolenia i wy to macie zmienić - powiedział do młodzieży. Szef IPN przypomniał o zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To wy będziecie następnym pokoleniem, które będzie budowało i kształtowało Polskę. To od waszych wyborów będzie zależała przyszłość kraju, ale doświadczenie mojego pokolenia mówi o tym, że nie możemy porzucać naszej tożsamości - podkreślił.

Tegoroczne obrady, pod okiem członków Prezydium Sejmu, prowadzili marszałkowie-juniorzy: Mikołaj Wolanin, Małgorzata Kuśmierczyk oraz Mateusz Wróblewski. Uczniowie i uczennice biorący udział w projekcie mieli za zadanie podjąć działania zmierzające do zwiększenia świadomości społeczności lokalnej na temat bohaterów lokalnych. Do projektu zgłosiły się 522 dwuosobowe zespoły. Jak mówił Bartłomiej Rosiak, poseł-junior przewodniczący Komisji 23. sesji SDiM, młodzi ludzie potrzebują autorytetów: Udało nam się osiągnąć kompromis, którego efektem jest projekt uchwały. Byliśmy zgodni, że znaczącym problemem pozostaje brak wiedzy o lokalnych bohaterach. Z kolei poseł-junior Jakub Durczok dodał, że warto abyśmy "wyciągnęli wnioski z doświadczeń naszego narodu i zjednoczyli się wokół wspólnych ideałów". - Nie dajmy wciągnąć się w bezowocny spór na słowa. Pokażmy, że polska młodzież potrafi zachować kulturę wypowiedzi i dyskusji - taką opinię wygłosiła natomiast posłanka-juniorka Magdalena Richter. W sumie głos z mównicy sejmowej zabrało 41 posłów-juniorów.

Posiedzenie SDiM poprzedziło posiedzenie komisji. W jej skład weszło 64 posłów i posłanek. Komisja, która obradowała 14 maja 2017 r., oprócz projektu uchwały przygotowała także trzy pytania do Ministra Edukacji Narodowej. Wszyscy posłowie i posłanki mogli konsultować projekt uchwały w internecie. Posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży poprzedziło zwiedzanie miejsc pamięci na terenie Warszawy dla wszystkich zakwalifikowanych uczestników. Uczestnictwo w XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży było dla nas niezwykłym przeżyciem a zarazem ciekawą lekcją z edukacji obywatelskiej.

Głównym organizatorem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży była Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Sejm Dzieci i Młodzieży to pierwszy dziecięco-młodzieżowy Parlament w Europie. Młodzi posłowie, wyłonieni w konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, zasiedli w sejmowych ławach już w 1994 r. z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Dzieci obradowały wtedy na temat „Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”. Obecnie podobne przedsięwzięcia są realizowane m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

My jako posłanki XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży chciałybyśmy podziękować Staroście Panu Janowi Zalewskiemu, Burmistrzowi Panu Krzysztofowi Nuszkiewicz, Dyrektorowi Szkoły Panu Jarosławowi Druchniak, Starszej Wizytator Pani Lucynie Witczak, Radzie Miasta w szczególności Przewodniczącemu Rady Miasta Pułtusk Panu Andrzejowi Wydra, Radnemu Miasta Panu Sławomirowi Krysiak, Pułtuskiej Gazecie Powiatowej, Tygodnikowi Pułtuskiemu, Miejskiemu Centrum Kultury i Sztuki,  Liceum Ogólnokształcącemu im. Piotra Skargi w Pułtusku, Radzie Rodziców naszej szkoły, wszystkim mieszkańcom oraz innym pomagającym nam
w osiągnięciu sukcesu.

Posłanki na Sejm Dzieci i Młodzieży:
Natalia Sińczuk, Ewelina Gołębiowska
Kordynatorki projektu:
mgr Jadwiga Budziszewska, mgr Hanna Lewandowska,
mgr Dorota Sobocińska

lipiec 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Zespół Kreatywnej Młodzieży

 

Wspólnota Ruszkowiaków

 

Dobre Praktyki

Rok Szkoły Zawodowców

 

Akademia Humanistyczna

Akademia Obrony Narodowej

Erasmus

Wirtualne Laboratoria

 

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Mazowiecki Kurator Oświaty

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Koweziu

Ministerstwo Edukacji Narodowej