Inauguracja Powiatowego Projektu Edukacyjnego

8 grudnia 2015 r. roku w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku odbyła się uroczysta inauguracja Powiatowego Projektu Edukacyjnego pod hasłem„Jan Długosz – Polak i Europejczyk”, promującego twórczość dziejopisarską kronikarza. Celem głównym projektu jest podkreślenie znaczenia prac Długosza dla polskiej kultury oraz upamiętnienie sześćsetnej rocznicy urodzin kronikarza. Inicjatorami i organizatorami przedsięwzięcia są nauczyciele poloniści i historycy, uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych  im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku oraz pracownicy naukowi Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.                                                                                                                                         Honorowy patronat nad projektem objął Starosta Pułtuski, pan Jan Zalewski. Uroczystość rozpoczęła wicedyrektor Szkoły Dorota Budziszewska. Przywitała  przybyłych gości (przedstawicieli pracowników naukowych Akademii Humanistycznej   w Pułtusku, dyrektorów  szkół oraz instytucji miejskich i powiatowych, przedstawicieli Rady Rodziców w Zespole Szkół Zawodowych, nauczycieli  i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu pułtuskiego).  Podziękowała dyrektorom szkół, koordynatorom szkolnych projektów oraz wszystkim nauczycielom polonistom i historykom szkół powiatu pułtuskiego za zaangażowanie w ważne dla edukacji uczniów  przedsięwzięcie. Pani Dyrektor przedstawiła gościom powiatowych koordynatorów  Projektu Edukacyjnego „Jan Długosz – Polak i Europejczyk” - panią Mariannę Jabłońską, panią Leontynę Foltyn i panią Martę Wójtowicz-Gajkowską. Do realizacji projektu włączyły się następujące szkoły: Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku, Publiczne Gimnazjum Nr 3 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, Publiczne  Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy, Publiczne  Gimnazjum im. rtm. Witolda Pileckiego  w Przemiarowie  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, Publicznego  Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Gzach, Publiczne  Gimnazjum w Dzierżeninie, Publiczne  Gimnazjum w Świerczach, Ośrodek  Szkolno – Wychowawczy  im. Anny Karłowicz  w Pułtusku, Zespół  Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, Zespół Szkół  im. Bolesława Prusa.

Pani Leontyna Foltyn przedstawiła harmonogram i zakres działań, które zostały zaplanowane do realizacji w ramach powiatowego projektu edukacyjnego. Do najważniejszych przedsięwzięć zaliczyła: zajęcia warsztatowe  w Bibliotece Głównej im. Andrzeja Bartnickiego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku; zajęcia warsztatowe nt.: „Jan Długosz o znakach na niebie przed bitwą pod Grunwaldem, czyli dlaczego bez średniowiecza nie byłoby fantasy”, prowadzone będą przez dr Agnieszkę Kruszyńską, pracownika naukowego Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku; zajęcia warsztatowe  nt.: „Analiza tekstów źródłowych  – „Roczników …” Jana Długosza, skierowane do uczniów  i nauczycieli, pod opieką merytoryczną pracowników naukowych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku; konkurs plastyczny „Historia  rysowana  i malowana” -  inspirowany  twórczością dziejopisarską  J. Długosza i literacką H. Sienkiewicza; konkurs  polonistyczny „Czytaj Długosza”; konkurs historyczny poświęcony ojcu polskiej historiografii i heraldyki –  „ Życie i twórczość Jana Długosza”.                                                                                      Kwintesencją działań podejmowanych w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  powiatu pułtuskiego będzie prezentacja inicjatyw w ramach współpracy i wymiany dobrych praktyk.

Uroczystość inaugurującą projekt uświetniły dwa wykłady pracowników naukowych Akademii Humanistycznej. Dr Agnieszka Kruszyńska w  bardzo  interesującej wypowiedzi  nt.:  Pisanie w służbie  prawdy i pamięci mówiła o ciągłości pamięci, niezwykle ważnej dla każdego narodu. Przywołała myślicieli średniowiecznych, dzięki którym zachowała się pamięć o Długoszu. Pan Krzysztof Łukawski wygłosił prelekcję na temat: Jan Długosz – klucz do postaci i dzieła. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku zaprezentowali najważniejsze wydarzenia historyczne,  uwiecznione w Rocznikach Jana Długosza. Chór męski (reprezentanci klas pierwszych i drugich) wykonał najstarszą pieśń religijną „Bogurodzicę”, która towarzyszyła polskiemu rycerstwu pod Grunwaldem.

Serdeczne podziękowania kierujemy do  koleżanek Doroty Sobocińskiej i Danuty Filipiak za współorganizację  bardzo ważnej dla społeczności uczniowskiej uroczystości .

Dziękujemy również sponsorom: właścicielom hurtowni w Pułtusku Kokos i Damian, Państwu Wąsiewskim, Pani Iwonie Suchta. Realizując przedsięwzięcie współpracowaliśmy również z Biblioteka Pedagogiczną w Pułtusku oraz Miejskim Samorządowym Centrum Kultury i Sztuki.

Leontyna Foltyn

grudzień 2018