Ciekawa lekcja demokracji.

Lekcja demokracji.
 

 Premier Wielkiej Brytanii powiedział: „Hołd, jaki winniśmy złożyć demokracji, musi obejmować małego człowieka wchodzącego do małej kabiny, w której małym ołówkiem uczyni mały krzyżyk na małej kartce papieru. Żadna uczona rozprawa nie jest ważniejsza od tego właśnie czynu.” Winston Churchill 23 maja 2019 roku w naszej szkole zostały przeprowadzone szkolne prawybory do Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu brało udział 301 uczniów z 16 klas. Prawybory organizowane są w szkole Ruszkowskiego od 2001roku w ramach programu edukacyjnego „Młodzi Głosują” oraz autorskiego programu „Polska Szkoła Szkołą Demokracji”. Celem akcji „Młodzi Głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez: -umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze; -dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów; -zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej skierowane do dorosłych wyborców.Przed głosowaniem odbyły się lekcje z Edukacji Obywatelskiej, podczas których uczniowie z naszej szkoły mogli obejrzeć prezentację multimedialną nt. „Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019”, przygotowaną przez Katarzynę Borek, Wiktorię Jaglarską oraz uczniów Technikum Nr 1 w zawodzie technik informatyk: Kamila Gerka i Filipa Prusińskiego. Szkolne prawybory zostały przeprowadzone przez Młodzieżową Komisję Wyborczą w składzie: Przewodnicząca: Katarzyna Piórkowska kl. III Tek, Karolina Witkowska kl. IIITEk, Martyna Prusinowska kl. IIITEk Ilona Borkowska kl. IIITEk, Dariusz Kowalczyk kl. IIITEk, Filip Kobryń kl. IIITEk, Robert Walczak kl. IIITEk. Organizatorem szkolnych prawyborów był Szkolny Klub Europejski „EUROMY”. Koordynatorkami projektu edukacyjnego były opiekunki Klubu : Jadwiga Budziszewska, Hanna Lewandowska i Dorota Sobocińska. Nad prawidłowym przebiegiem szkolnych prawyborów do Parlamentu Europejskiego czuwała dyrekcja szkoły: mgr Jarosław Druchniak, mgr Dorota Majkowska i mgr Angelika Chrzanowska. Dla uczniów udział w szkolnych prawyborach był ciekawą lekcją demokracji i doskonałą nauką w podejmowaniu decyzji w sprawach politycznych. Frekwencja w wyborach wynosiła 57,14%. Wyniki ze szkolnych prawyborów zostaną zamieszczone na stronie szkoły 27 maja. Katarzyna Piórkowska kl. III Tek.

Galeria zdjęć

grudzień 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Zespół Kreatywnej Młodzieży

 

Wspólnota Ruszkowiaków

 

Dobre Praktyki

Rok Szkoły Zawodowców

 

Akademia Humanistyczna

Akademia Obrony Narodowej

Erasmus

Wirtualne Laboratoria

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Mazowiecki Kurator Oświaty

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Koweziu

Ministerstwo Edukacji Narodowej