Profilaktyka czerniaka

Czerniak- co to jest? Przyczyny czerniaka

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, charakteryzujący się niezwykle dynamicznym wzrostem.

Informacje o czerniaku?

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Melanina sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym, czyli np. w kontakcie z promieniowaniem słonecznych czy promieniowaniem stosowanym w solarium. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce umieralność na tę chorobę jest o 20% wyższa niż w Europie, przy o 50% mniejszej częstości zachorowań.  Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań.

Gdzie szukać czerniaka?

Czerniaki najczęściej występują na nogach, z przodu i z tyłu, oraz na plecach i karku. Czerniak może pojawić się na skórze głowy, między włosami. Może też rozwinąć się w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV – nawet na pośladkach czy wargach sromowych.

Czerniak może być nowym znamieniem na skórze, ale też może powstać z już istniejącego zdrowego znamienia pod wpływem słońca lub światła UV stosowanych w solariach.

Jak szybko rośnie czerniak?

Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, a działanie lekarzy ogranicza się właściwie do wycięcia znamienia, pozwala na wyleczenie prawie 100% chorych. Dlatego tak ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.                                                                                                         

Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy, kolejne kilka miesięcy to jego rozwój w głąb skóry. Warto wiedzieć, że nie tylko rozmiar czerniaka, który widzimy na skórze jest istotny. Bardzo ważne jest, czy czerniak urósł w głąb skóry, przebił się przez naskórek i skórę właściwą (która ma ok 1 mm) i dotarł do naczyń krwionośnych i limfatycznych. Naczyniami komórki nowotworowe docierają najpierw do węzłów chłonnych, które są najbliżej miejsca gdzie pojawił się czerniak. Węzły chłonne przez jakiś czas zatrzymują wewnątrz siebie komórki nowotworowe, ale po kolejnych kilku miesiącach ta bariera może być złamana i komórki nowotworowe przedostają się do całego organizmu. Agresywność czerniaka polega na tym, iż kiedy komórki czerniaka przedostaną się do organizmu, krwioobiegu, bardzo szybko zajmują kolejne organy, w tym wątrobę, płuca, czy mózg. 

Czy jestem w grupie podwyższonego ryzyka?

W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry. W tym około 2500-3000 stanowią zachorowania na czerniaki, ok. 1500 czerniaków jest wykrywanych w stadium zaawansowanym lub rozsianym. Liczba czerniaków podwaja się co 10 lat.

Czerniak skóry może rozwinąć się u każdego. Polacy z powodu jasnej karnacji skóry o tzw. fototypie 1 lub 2, są w dużym stopniu narażeni na czerniaka. Stały i znaczący wzrost (300% w ciągu ostatnich 20 lat) liczby zachorowań potwierdza, iż nasz naród znajduje się w grupie wysokiego ryzyka. Zagrożenie zachorowaniem na czerniakiem wzrasta u osób:

·         jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach

·         dużej liczbie znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia

·         Które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie

·         Słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem lub w ogóle

·         Przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie

·         U których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry

·         Korzystających z solarium

Czerniak. Zapobieganie. Profilaktyka czerniaka.

Zasady zapobiegania czerniakowi są proste i dostępne dla każdego.  Należy nie dopuszczać do oparzenia skóry spowodowanego promieniowaniem UV. W tym celu należy ograniczyć ekspozycję na słońce, ubierać nakrycia głowy i okulary z filtrem UV. Przebywając na słońcu, należy unikać nadmiernego nasłonecznienia i smarować całe ciało kremem z odpowiednim filtrem. Nie korzystajmy z solariów, tam ryzyko oparzenia skóry i powstałych w jego wyniku zmian na skórze znacznie wzrasta. Powiedzmy w sposób jednoznaczny: solarium szkodzi!  Profilaktyka czerniaka polega na stałej, uważnej kontroli całej skóry i w przypadku zaobserwowania nowych zmian lub zmianie już istniejących, wizyty u dermatologa lub chirurga onkologa. Tam, po badaniu z użyciem dermatoskopu, w sposób jednoznaczny specjalista może wykluczyć ryzyko choroby lub przy pomocy prostego zabiegu chirurgicznego usunąć podejrzane zmiany. Zachęcamy też do zapoznania się z Abecadłem Czerniaka, prostym, niezawodnym sposobem na samobadanie skóry.

Więcej informacji na temat ośrodków leczenia i programów lekowych znajduje się na stronie internetowej Akademii Czerniaka: Ośrodki onkologiczne w Polsce

Inauguracja projektu edukacyjnego w Ruszkowskim.

Kreatywność kluczem do sukcesu
 

Nauczyciele i uczniowie ZSZ im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku realizują wiele przedsięwzięć, mających na celu zainspirowanie i zmotywowanie młodzieży do rozwoju i poszerzania wiedzy. 12 listopada br. odbyła się inauguracja projektu edukacyjnego "Kreatywność kluczem do sukcesu" ,pomagającego uczniom zdobyć kompetencje zawodowe, kształtując jednocześnie postawy prospołeczne. Honorowy patronat nad projektem objęli: firma MARDOM oraz Fundacja Zwolneni z Teorii, patronat medialny natomiast sprawują: portal WPU24, Tygodnik Pułtuski, Pułtuska Gazeta Powiatowa oraz Pułtusk biz.

Czytaj więcej...

Dni wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych

                                              ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH

                                                                      im. Jana Ruszkowskiego

06-100 Pułtusk                                                                                                  tel. sekretariat,faks ( 0-23 ) 6920641

ul. Tysiąclecia 12                                                                                                centrala  ( 0-23 ) 6925201,

                                                                                                                            e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

w Zespole Szkół Zawodowych

im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku w roku szkolnym 2019/2020

02.01.2020 r. (czwartek) – po Nowym Roku

03.01.2020 r. (piątek) – po Nowym Roku

04.05.2020 r. (poniedziałek) – egzamin maturalny z języka polskiego

05.05.2020 r. (wtorek) – egzamin maturalny z matematyki

06.05.2020 r. (środa) – egzamin maturalny z języka angielskiego

12.06.2020 r. (piątek) – po Bożym Ciele

25.06.2020 r. (dzień zamieniony na 31 października 2019 –czwartek- przed Świętem Wszystkich Świętych)

 

 

                                                                                                                                        Dyrektor Szkoły

                                                                                                                                    Anna Kmiołek-Gizara

Informacje

RADA SŁUCHACZY

W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM DLA DOROSŁYCH

I SEMESTR 2019/2020

 

1. PANI ANETA DŁUGOŁĘCKA

2. PAN KAMIL KRYK

3. PANI EWELINA SZWEJKOWSKA

 

Z UWAGI NA WYBORY DO PARLAMENTU TERMIN    ZJAZDU  12.10.-13.10.2019 r. 

ZOSTAJE PRZEŁOŻONY NA 19.10.-20.10.2019 R.

 

UROCZYSTE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Szybciej, wyżej, mocniej

Citius Altius Fortius (szybciej, wyżej, mocniej) – hasło międzynarodowego ruchu olimpijskiego. Kultura fizyczna miała bardzo duże znaczenie dla walki o niepodległość Polski i w późniejszym okresie dla utrwalenia tożsamości narodowej. Wszyscy wiemy kiedy jest Narodowe Święto Niepodległości, nie wszyscy jednak wiedzą, że 12 października 1919 roku powołany do życia został Polski Komitet Olimpijski. Pierre de Coubertin francuski baron, historyk i pedagog, uważany za ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego wiedział, że Polska powinna być Niepodległa: „Dla kogoś, kto potrafi przewidzieć prawdopodobny rozwój ludzkości, kto opiera się na pozytywnych objawach, zrywając, jeśli trzeba, z tradycyjnymi przesłankami, sprawa wskrzeszenia integralnej Polski jest tylko sprawą czasu.(…)

Galeria zdjęć

Czytaj więcej...

A mury runą i pogrzebią stary świat

Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego odbyło się         w połączeniu z akcją „Szkoła do hymnu” #SzkołaDoHymnu objętej patronatem przez Ministra Edukacji Narodowej. W ramach obchodów tej ważnej dla Polaków uroczystości uczniowie uczestniczyli w akademii ,śpiewając wspólnie z chórem szkolnym pieśni patriotyczne. O godzinie 11. 11 wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Młodzież tego dnia wspierała również inne inicjatywy na terenie miasta ,m.in. akcję „Krew za krew” – zbiórkę krwi dla dzieci z oddziałów onkologicznych ,zorganizowaną przez Zespół Szkół im. Bolesława Prusa. Uczniowie klas mundurowych uczestniczyli natomiast w akademii ,zorganizowanej dla wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Chętna młodzież mogła wziąć również udział w konkursie plastycznym na temat BOHATERZY I MIEJSCA ZWIĄZANE Z ODZYSKANIEM NIEPODLEGŁOŚCI Z TERENU POWIATU PUŁTUSKIEGO organizowanym przez Stowarzyszenie "Pamięć i Tożsamość, Komitet Budowy Posągu - Popiersia Wincentego Witosa".

Informatycy w MARDOMIE.

Od kilku lat ZSZ im .J.Ruszkowskiego w Pułtusku współpracuje z firmą MARDOM, która nie tylko funduje nagrodę dla Super Zawodowca, ale też objęła patronatem klasę IV TI b. 8 listopada br. uczniowie klas :   I TI sp oraz IV TI b wraz z wychowawczyniami -p. Dorotą Sobocińską i p. Anną Świerczewską uczestniczyli w spotkaniu studyjnym w firmie MARDOM. Dzięki uprzejmości pracowników -p. Michała         i p. Daniela z Działu Optymalizacji Produkcji -LEAN - młodzież zapoznała się z rozwiązaniami informatycznymi stosowanymi w produkcji. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład p. Krzysztofa Barana - Dyrektora Pionu Badań i Rozwoju na temat języków programowania stosowanych w automatyce. Niewiele osób wie, że MARDOM, oprócz produkcji mebli ,projektuje również roboty przemysłowe i automatyzuje stanowiska pracy, aby produkcja była łatwiejsza i bardziej ergonomiczna. Serdecznie dziękujemy p. Joannie Groszkowskiej - HR Managerowi oraz Prezesom firmy MARDOM za życzliwe przyjęcie uczniów naszej szkoły. E.Rosińska

Szkolne Zawody w Tenisie Stołowym

06.11.2019 w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku odbyły się wewnętrzne rozgrywki w Tenisie Stołowym. W rozgrywkach brało udział 51 zgłoszonych uczestników (dziewcząt i chłopców). Zawody szkolne miały na celu wyłonienie reprezentacji ZSZ im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku na rozgrywki Powiatowe w Tenisie Stołowym, które mają odbyć się dnia 19.11.2019 roku.      ZSZ im. Jana Ruszkowskiego na Powiatowych Zawodach w Tenisie Stołowym reprezentować będą: Dziewczęta: 1. Borek Katarzyna II TL 2. Karkowska Patrycja II TEK 3. Bartczak Zuzanna II TL Chłopcy:   1. Miętkiewicz Jakub II TI 2. Jarosik Paweł II TLE 3. Prusik Krystian I LOB 4. Kozon Kamil III TL Wyłoniona reprezentacja szkoły pod koniec rozgrywek otrzymała nagrody w postaci Bonów Podarunkowych na wybrane przez siebie zajęcia w Centrum Sportowym Semiramida. Gratulujemy zwycięzcom. Serdeczne podziękowania dla nauczycieli W-F za profesjonalną pomoc w rozgrywkach szkolnych. Organizator Rozgrywek Cezary Rzepnicki. C.R.

Zjazdy 2019_2020

 

z

Zjazd V

16-17 listopada 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  I

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Język angielski

J.D./G.K.

22/44

2.

850 – 935

Język angielski

J.D./G.K.

22/44

3.

940 – 1025

Geografia

E.Ś.

43

4.

1030 – 1115

Geografia

E.Ś.

43

5.

1135 – 1220

Geografia

E.Ś.

43

6.

1225 – 1310

Geografia

E.Ś.

43

7.

1315 – 1400

Język polski

M.J.

43

8.

1405 - 1450

Język polski

M.J.

43

9.

1455-1540

Język polski

M.J.

43

10.

1545-1630

Język polski

M.J.

43

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

44

2.

850 – 935

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

44

3.

  940 – 1025

Matematyka

M.B.

20

4.

  1030 – 1115

Matematyka

M.B.

20

5.

  1135 – 1220

Matematyka

M.B.

20

6.

   1225 – 1310

Matematyka

M.B.

20

7.

   1315 – 1400

Matematyka

M.B.

20

8.

   1405 - 1450

Historia

M.W.G.

44

9.

1455-1540

Historia

M.W.G.

44

10.

1545-1630

Historia

M.W.G.

44

         
         

 

 

Zjazd V

16-17 listopada 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  III

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Język polski

D.M.

45

2.

850 – 935

Język polski

D.M.

45

3.

940 – 1025

Język polski

D.M.

45

4.

1030 – 1115

Język polski

D.M.

45

5.

1135 – 1220

Język polski

D.M.

45

6.

1225 – 1310

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

7.

1315 – 1400

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

8.

1405 - 1450

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

9.

1455-1540

Biologia

I.M.

46

10.

1545-1630

Biologia

I.M.

46

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język angielski

J.D.

22

2.

850 – 935

Język angielski

J.D.

22

3.

940 – 1025

Język angielski

J.D.

22

4.

1030 – 1115

Biologia

I.M.

46

5.

1135 – 1220

Biologia

I.M.

46

6.

1225 – 1310

Język polski

D.M.

43

7.

1315 – 1400

Język polski

D.M.

43

8.

1405 - 1450

Matematyka

M.B.

20

9.

1455-1540

Matematyka

M.B.

20

10.

1545-1630

Matematyka

M.B.

20

 

 

Zjazd V

16-17 listopada 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  V

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Matematyka

J.D.

46

2.

850 – 935

Matematyka

J.D.

46

3.

940 – 1025

Matematyka

J.D.

46

4.

1030 – 1115

Matematyka

J.D.

46

5.

1135 – 1220

Język polski

L.F.

48

6.

1225 – 1310

Język polski

L.F.

48

7.

1315 – 1400

Język polski

L.F.

48

8.

1405 - 1450

Język polski

L.F.

48

9.

1455-1540

Biologia

A.M.

48

10.

1545-1630

Biologia

A.M.

       48

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Biologia

A.M.

48

2.

850 – 935

Biologia

A.M.

48

3.

940 – 1025

Biologia

A.M.

48

4.

1030 – 1115

Biologia

A.M.

48

5.

1135 – 1220

Język angielski

G.K.

22

6.

1225 – 1310

Język angielski

G.K.

22

7.

1315 – 1400

Język angielski

G.K.

22

8.

1405 - 1450

Biologia

A.M.

48

9.

     1455-1540

Biologia

A.M.

48

 

 

Zjazd IV

26-27 października 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  I

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Język angielski

J.D./G.K.

22/44

2.

850 – 935

Język angielski

J.D./G.K.

22/44

3.

940 – 1025

Język angielski

J.D./G.K.

22/44

4.

1030 – 1115

Matematyka

M.B.

20

5.

1135 – 1220

Matematyka

M.B.

20

6.

1225 – 1310

Matematyka

M.B.

20

7.

1315 – 1400

Geografia

E.Ś.

44

8.

1405 - 1450

Geografia

E.Ś.

44

9.

1455-1540

Geografia

E.Ś.

44

10.

1545-1630

Geografia

E.Ś.

44

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język polski

M.J.

44

2.

850 – 935

Język polski

M.J.

44

3.

  940 – 1025

Język polski

M.J.

44

4.

  1030 – 1115

Język polski

M.J

44

5.

  1135 – 1220

Biologia

A.M.

48

6.

   1225 – 1310

Biologia

A.M.

48

7.

   1315 – 1400

Chemia

A.M.

48

8.

   1405 - 1450

Chemia

A.M.

48

9.

1455-1540

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

20

10.

1545-1630

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

20

         
         

 

Zjazd IV

26-27 października 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  III

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Język polski

D.M.

45

2.

850 – 935

Język polski

D.M.

45

3.

940 – 1025

Język polski

D.M.

45

4.

1030 – 1115

Język polski

D.M.

45

5.

1135 – 1220

Język polski

D.M.

45

6.

1225 – 1310

Biologia

I.M.

46

7.

1315 – 1400

Biologia

I.M.

46

8.

1405 - 1450

Matematyka

M.B.

20

9.

1455-1540

Matematyka

M.B.

20

10.

1545-1630

Matematyka

M.B.

20

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język angielski

J.D.

22

2.

850 – 935

Język angielski

J.D.

22

3.

940 – 1025

Język angielski

J.D.

22

4.

1030 – 1115

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

20

5.

1135 – 1220

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

20

6.

1225 – 1310

Biologia

I.M.

46

7.

1315 – 1400

Biologia

I.M.

46

8.

1405 - 1450

Biologia

I.M.

46

9.

1455-1540

Biologia   

I.M.

46

 

Zjazd IV

26-27 października 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  V

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Matematyka

J.D.

20

2.

850 – 935

Matematyka

J.D.

20

3.

940 – 1025

Język polski

L.F.

43

4.

1030 – 1115

Język polski

L.F.

43

5.

1135 – 1220

Język polski

L.F.

43

6.

1225 – 1310

Język polski

L.F.

43

7.

1315 – 1400

Biologia

A.M.

48

8.

1405 - 1450

Biologia

A.M.

48

9.

1455-1540

Biologia

A.M.

48

10.

1545-1630

Biologia

A.M.

       48

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Biologia

A.M.

48

2.

850 – 935

Biologia

A.M.

48

3.

940 – 1025

Biologia

A.M.

48

4.

1030 – 1115

Matematyka

J.D.

22

5.

1135 – 1220

Matematyka

J.D.

22

6.

1225 – 1310

Język angielski

G.K.

20

7.

1315 – 1400

Język angielski

G.K.

20

8.

1405 - 1450

Język angielski

G.K.

20

9.

     1455-1540

Biologia

A.M.

48

10.

     1545-1630

Biologia

A.M.

48

 

 

Zjazd III

19-20 października 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  I

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

2.

850 – 935

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

3.

940 – 1025

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

4.

1030 – 1115

Matematyka

M.B.

20

5.

1135 – 1220

Matematyka

M.B.

20

6.

1225 – 1310

Geografia

E.Ś.

46

7.

1315 – 1400

Geografia

E.Ś.

46

8.

1405 - 1450

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

46

9.

1455-1540

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

46

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język polski

M.J.

44

2.

850 – 935

Język polski

M.J.

44

3.

  940 – 1025

Język polski

M.J.

44

4.

  1030 – 1115

Język polski

M.J

44

5.

  1135 – 1220

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

6.

   1225 – 1310

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

7.

   1315 – 1400

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

8.

   1405 - 1450

Historia

M.W.G.

44

9.

1455-1540

Historia

M.W.G.

44

         

 

 

Zjazd III

19-20 października 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  III

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Biologia

I.M.

46

2.

850 – 935

Biologia

I.M.

46

3.

940 – 1025

Biologia

I.M.

46

4.

1030 – 1115

Język angielski

J.D.

22

5.

1135 – 1220

Język angielski

J.D.

22

6.

1225 – 1310

Język angielski

J.D.

22

7.

1315 – 1400

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

8.

1405 - 1450

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

9.

1455-1540

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

10.

1545-1630

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Biologia

I.M.

46

2.

850 – 935

Biologia

I.M.

46

3.

940 – 1025

Matematyka

M.B.

20

4.

1030 – 1115

Matematyka

M.B.

20

5.

1135 – 1220

Matematyka

M.B.

20

6.

1225 – 1310

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

7.

1315 – 1400

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

8.

1405 - 1450

Język angielski

J.D.

22

9.

1455-1540

Język angielski

J.D.

22

10.

1545-1630

Język angielski

J.D.

22

 

 

Zjazd III

19-20 października 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  V

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Biologia

A.M.

48

2.

850 – 935

Biologia

A.M.

48

3.

940 – 1025

Biologia

A.M.

48

4.

1030 – 1115

Język angielski

G.K.

41

5.

1135 – 1220

Matematyka

J.D.

41

6.

1225 – 1310

Matematyka

J.D.

41

7.

1315 – 1400

Matematyka

J.D.

41

8.

1405 - 1450

Biologia

A.M.

48

9.

1455-1540

Biologia

A.M.

48

10.

1545-1630

Biologia

A.M.

       48

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Matematyka

J.D.

41

2.

850 – 935

Matematyka

J.D.

41

3.

940 – 1025

Język polski

L.F.

46

4.

1030 – 1115

Język polski

L.F.

46

5.

1135 – 1220

Język polski

L.F.

46

6.

1225 – 1310

Język polski

L.F.

46

7.

1315 – 1400

Biologia

A.M.

48

8.

1405 - 1450

Biologia

A.M.

48

9.

     1455-1540

Biologia

A.M.

48

10.

     1545-1630

Biologia

A.M.

48

 

Z UWAGI NA WYBORY DO PARLAMENTU TERMIN    ZJAZDU  12.10.-13.10.2019 r.

ZOSTAJE PRZEŁOŻONY NA 19.10.-20.10.2019 R.

 

 

Zjazd II

28-29 września 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  I

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

2.

850 – 935

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

3.

940 – 1025

Język angielski

J.D./G.K.

22/41

4.

1030 – 1115

Matematyka

M.B.

20

5.

1135 – 1220

Matematyka

M.B.

20

6.

1225 – 1310

Matematyka

M.B.

20

7.

1315 – 1400

Biologia

A.M.

48

8.

1405 - 1450

Biologia

A.M.

48

9.

1455-1540

Chemia

A.M.

48

10.

1545-1630

Chemia

A.M.

48

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język polski

M.J.

44

2.

850 – 935

Język polski

M.J.

44

3.

  940 – 1025

Język polski

M.J.

44

4.

  1030 – 1115

Język polski

M.J

44

5.

  1135 – 1220

Historia

M.W.G.

44

6.

   1225 – 1310

Historia

M.W.G.

44

7.

   1315 – 1400

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

44

8.

   1405 - 1450

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

44

9.

1455-1540

Geografia

E.Ś.

44

10.

1545-1630

Geografia

E.Ś.

44

         

 

Zjazd II

28-29 września 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  III

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Matematyka

M.B.

20

2.

850 – 935

Matematyka

M.B.

20

3.

940 – 1025

Matematyka

M.B.

20

4.

1030 – 1115

Biologia

I.M.

46

5.

1135 – 1220

Biologia

I.M.

46

6.

1225 – 1310

Język polski

D.M.

44

7.

1315 – 1400

Język polski

D.M.

44

8.

1405 - 1450

Język polski

D.M.

44

 

9.

1455-1540

Język polski

D.M.

44

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język angielski

J.D.

20

2.

850 – 935

Język angielski

J.D.

20

3.

940 – 1025

Język angielski

J.D.

20

4.

1030 – 1115

Biologia

I.M.

46

5.

1135 – 1220

Biologia

I.M.

46

6.

1225 – 1310

Biologia

I.M.

46

7.

1315 – 1400

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

41

8.

1405 - 1450

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

41

9.

1455-1540

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

41

         

 

Zjazd II

28-29 września 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  V

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Biologia

A.M.

48

2.

850 – 935

Biologia

A.M.

48

3.

940 – 1025

Biologia

A.M.

48

4.

1030 – 1115

Biologia

A.M.

48

5.

1135 – 1220

Język angielski

G.K.

41

6.

1225 – 1310

Język angielski

G.K.

41

7.

1315 – 1400

Język polski

L.F.

22

8.

1405 - 1450

Język polski

L.F.

22

9.

1455-1540

Język polski

L.F.

22

10.

1545-1630

Język polski

L.F.

22

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język angielski

G.K.

22

2.

850 – 935

Język angielski

G.K.

22

3.

940 – 1025

Język angielski

G.K.

22

4.

1030 – 1115

Język angielski

G.K.

22

5.

1135 – 1220

Biologia

A.M.

48

6.

1225 – 1310

Biologia

A.M.

48

7.

1315 – 1400

Biologia

A.M.

48

8.

1405 - 1450

Biologia

A.M.

48

 

 

 

Zjazd I

14-15 września 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  I

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Konferencja z opiekunem

J.D.

22

2.

850 – 935

Język angielski

J.D./G.K.

22/20

3.

940 – 1025

Język angielski

J.D./G.K.

22/20

4.

1030 – 1115

Geografia

E.Ś.

22

5.

1135 – 1220

Geografia

E.Ś.

22

6.

1225 – 1310

Matematyka

M.B.

20

7.

1315 – 1400

Matematyka

M.B.

20

8.

1405 - 1450

Matematyka

M.B.

20

9.

1455-1540

Chemia

A.M.

48

10.

1545-1630

Chemia

A.M.

48

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język polski

M.J.

91

2.

850 – 935

Język polski

M.J.

91

3.

940 – 1025

Język polski

M.J.

91

4.

1030 – 1115

Język polski

M.J

91

5.

1135 – 1220

Biologia

A.M.

48

6.

1225 – 1310

Biologia

A.M.

48

7.

1315 – 1400

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

91

8.

1405 - 1450

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

91

9.

     1455-1540

Podstawy przedsiębiorczości

W.K.

91

 

Zjazd I

14-15 września 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  III

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Konferencja z opiekunem

D.M.

103

2.

850 – 935

Język polski

D.M.

103

3.

940 – 1025

Język polski

D.M.

103

4.

1030 – 1115

Język polski

D.M.

103

5.

1135 – 1220

Biologia

I.M.

46

6.

1225 – 1310

Biologia

I.M.

46

7.

1315 – 1400

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

8.

1405 - 1450

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

 

9.

1455-1540

Historia i społeczeństwo

M.W.G.

44

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język angielski

J.D.

20

2.

850 – 935

Język angielski

J.D.

20

3.

940 – 1025

Język angielski

J.D.

20

4.

1030 – 1115

Matematyka

M.B.

20

5.

1135 – 1220

Matematyka

M.B.

20

6.

1225 – 1310

Biologia

I.M.

46

7.

1315 – 1400

Biologia

I.M.

46

 

8.

1405  - 1450

Biologia

I.M.

46

 

Zjazd I

14-15 września 2019r.

LICEUM  OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
dla  DOROSŁYCH

SEMESTR  V

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

SOBOTA

1.

800- 845

Konferencja z opiekunem

M.W.G.

22

2.

850 – 935

Język polski

L.F.

104

3.

940 – 1025

Język polski

L.F.

104

4.

1030 – 1115

Język polski

L.F.

104

5.

1135 – 1220

Biologia

A.M.

48

6.

1225 – 1310

Biologia

A.M.

48

7.

1315 – 1400

Biologia

A.M.

48

8.

1405 - 1450

Biologia

A.M.

48

9.

1455-1540

Matematyka

J.D.

20

10.

1545-1630

Matematyka

J.D.

20

 

Przedmiot

Nauczyciel

Sala

NIEDZIELA

1.

800- 845

Język angielski

G.K.

22

2.

850 – 935

Język angielski

G.K.

22

3.

940 – 1025

Język angielski

G.K.

22

4.

1030 – 1115

Język angielski

G.K.

22

5.

1135 – 1220

Matematyka

J.D.

22

6.

1225 – 1310

Matematyka

J.D.

22

7.

1315 – 1400

Biologia

A.M.

48

8.

1405 - 1450

Biologia

A.M.

48

 

 

 

Stypendyści Ruszkowskiego

30 października 2019r. podczas sesji Rady Powiatu Pułtuskiego, wręczono stypendia Starosty Pułtuskiego uczniom szkół średnich, którzy w II semestrze roku szkolnego 2018/2019 osiągnęli średnią ocen co najmniej 5,0, uczniom, którzy mogą pochwalić się osiągnięciami w dziedzinie sportu oraz zdolnościami artystycznymi.

Akty stypendialne, z rąk starosty Pułtuskiego Jana Zalewskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Pułtuskiego oraz gratulacje od Pani Dyrektor Anny Kmiołek – Gizary  otrzymali uczniowie:

naukowe – Szymon Boligłowa, Katarzyna Borek, Tomasz Czajkowski, Kacper Domżalski, Kamil Sebastian Gerek, Wiktoria Jaglarska, Patrycja Karkowska, Jakub Kuciński, Emilia Kwiatkowska, Jakub Lesiński, Weronika Niegocka, Hubert Nowak, Kacper Pawlak, Sebastian Pęk, Filip Prusiński, Ewa Rosińska, Weronika Szymańska, Paulina Ulatowska, Agnieszka Wiśniewska, Dawid Wolniak, Patrycja Zadworna, Karolina Żurawińska                                                                                                                                          sportowe – Olga Gąsiewska                                                                                                                                                                             

 

Z wizytą w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej

T. Harv Eker powiedział:

„Ludzie sukcesu ciągle się uczą i rozwijają, ludzie przeciętni uważają, że już wszystko wiedzą”.

6 listopada 2019 roku uczniowie z kl. IV Tek i IV TL wraz z opiekunami uczestniczyli w Dniu Otwartym UTH w Warszawie. Celem było zapoznanie się z ofertą edukacyjną Uczelni oraz udział w wykładach o tematyce związanej z branżą logistyczną i ekonomiczną. Młodzież naszej szkoły wzięła udział w wykładzie przeprowadzonym przez pracowników i funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej w Warszawie oraz w warsztatach z „Organizacji procesów w nowoczesnym centrum logistycznym”, „Prototypowanie jako kierunek rozwoju innowacyjnych konstrukcji” i „Jak się uczyć, żeby się nauczyć?”.

Czytaj więcej...

ZARZĄDZENIE DYREKTORA NR 9/2019/2020

ZARZĄDZENIE DYREKTORA NR 9/2019/2020

z dnia 5 listopada 2019 r.

13 listopada 2019 r. (środa) w godzinach  16:15  - 18:00  odbędą  się zebrania z Rodzicami oraz dzień otwarty w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku (wszystkie typy szkół dla młodzieży).

Czytaj więcej...

Wizyta w Areszcie Śledczym.

W dniu 5 listopada br. białołęcki areszt gościł uczniów klasy mundurowej 1 LOB Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku.

Celem spotkania było zapoznanie z historią Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce, specyfiką pracy, strukturą organizacyjną, a także z warunkami odbywania kary pozbawienia wolności i wykonywania tymczasowego aresztowania. Wykłady zostały połączone z prezentacją multimedialną oraz krótkimi filmami promującymi Służbę Więzienną, m. in. dotyczące działalności Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Warszawie, Kompanii Honorowej SW, pracy oddziałowego oraz misji i historii więziennictwa. W trakcie spotkania młodzież mogła dowiedzieć się jak wygląda codzienna służba funkcjonariuszy białołęckiej jednostki penitencjarnej oraz czym zajmują się poszczególne działy służb.

Czytaj więcej...

Ciąża bez alkoholu

I. Misja programu

Badania wskazują na coraz niższy wiek inicjacji alkoholowej i seksualnej. Ponad połowa dziewcząt i chłopców w wieku 15 lat piła już alkohol. Corocznie kilkanaście tysięcy małoletnich dziewcząt zostaje matkami. Wiedza dotycząca wpływu etanolu na rozwijający się płód nadal jest mało powszechna, często zawiera błędne przekonania i mity. Obok tych niedostatków duże znaczenie ma lekkomyślne i lekceważące traktowanie poczętego dziecka, skupienie się na sobie, myślenie, że oczekiwane dziecko „znosi” alkohol bez szkód. Szczególnie młodzi rodzice, nieplanujący poczęcia dziecka, sami często jeszcze dzieci, są grupą wartą objęcia działaniami edukacyjnymi, wspierającymi także rozwój myślenia o sobie w kategoriach odpowiedzialności za decyzje, uczącymi przewidywać także odległe, często dramatyczne skutki pochopnych decyzji. Model picia alkoholu przez dziewczęta upodabnia się do męskiego a dynamika wzrostu spożycia alkoholu w tej grupie bywa większa niż u chłopców.

II. Cele programu

Alkoholowy Zespół Płodowy znany w Polsce jako FAS – Fetal Alkohol Syndrome nie dotyczy tylko dzieci matek alkoholiczek, jak się to stereotypowo uważa. Największe szkody w organizmie rozwijającego się dziecka alkohol czyni w pierwszym okresie ciąży. Wtedy jeszcze wiele matek nie wie, że należy zmienić swój styl życia, gdyż nie są świadome swojej ciąży. Ten program profilaktyczny przeznaczony jest dla młodych dziewcząt, które być może w najbliższej przyszłości nie planują być jeszcze matkami. Chcemy, aby wiedziały, że ciąża jest co prawda stanem fizjologicznym, ale są sytuacje, których przyszła matka powinna unikać. Do takich sytuacji należy spożywanie alkoholu. Do dzisiaj nie udało się określić tzw. bezpiecznej dawki alkoholu dla dziecka w okresie prenatalnym. To znaczy, że nikt, kto troszczy się o zdrowie Twojego przyszłego dziecka nie powinien nigdy zalecać Ci picia w ciąży niczego, co zawiera alkohol. Chcemy, aby dziewczęta były tego świadome, aby wiedziały, dlaczego odmawiają picia wina, piwa czy wódki w okresie, kiedy spodziewają się dziecka.

III. Zawartość programu

Program przeznaczony jest do realizacji podczas zajęć wychowawczych z młodzieżą. Wymaga od nauczyciela zapoznania się z podstawową wiedzą na temat FAS. Ta książeczka pomoże Ci w tym. Podręcznik zawiera scenariusz lekcji przeznaczony do realizacji w ciągu dwóch godzin lekcyjnych, a także materiały, które pomogą Ci jako wychowawcy w zapoznaniu się z tematem FAS. W programie  wykorzystujemy angielski film dokumentalny pt. „Wieczne dziecko”. Realizacja polega na przeprowadzeniu w grupie klasowej 90 minutowego spotkania. Spotkanie to jest zaplanowane jako warsztaty i obejmuje pracę w małych grupach, oglądanie filmu pt. „Wieczne dziecko” oraz dyskusję. Nauczyciel podczas spotkania pełni rolę moderatora.

listopad 2019
N P W Ś C Pt S
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Zespół Kreatywnej Młodzieży

 

Wspólnota Ruszkowiaków

 

Dobre Praktyki

Rok Szkoły Zawodowców

 

Akademia Humanistyczna

Akademia Obrony Narodowej

Erasmus

Wirtualne Laboratoria

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Centralna Komisja Egzaminacyjna

Mazowiecki Kurator Oświaty

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Koweziu

Ministerstwo Edukacji Narodowej